Lichtenštejnsko, dlouhý název Lichtenštejnské knížectví, je jedním ze šesti ministátů na území Evropy. Rozkládá se v údolí řeky Rýn uvnitř Alpského pohoří. Díky výhodné poloze není jeho podnebí řazeno mezi subalpínské ale pouze mírné. Hlavním městem Vaduz a úřední jazyk němčina.

Mohutný tok řeky Rýn tvoří celou západní hranici země. Východní část země je spíše hornatá s nejvyšším bodem celé země, horou Grauspitz (2 500 m.n.m.). Lichtenštejnsko sousedí se dvěma státy: Švýcarskem a Rakouskem. Mezinárodní značkou je LIE/LI. Největším (nikoli hlavním) městem je Schaan, platidlem pak švýcarský frank. Země je od roku 1995 členem EFTA a jako jediný z Evropských ministátů (sem řadíme ještě Monaco, San Marino, Vatikán a Andorru) je součástí Evropského hospodářského prostoru. Podepsalo též dohodu o Schengenském prostoru, ale nepatří do eurozóny ani Evropské unie.

Lichtenštejnsko - VaduzDějiny v kostce

Lichtenštejnsko patří mezi mladší evropské státy. Vzniklo v roce 1719 díky spojení panství Schellenbergu a hrabství Vaduz. V průběhu staletí se mu vždy dařilo udržet alespoň částečnou samostatnost, ať už bylo členem Rýnského svazku nebo Rakousko-Uherska. Po rozpadu tohoto velkého státního celku se ekonomicky spojilo se Švýcarskem, které zastupuje v zahraničních záležitostech, a se kterým tvoří společnou celní unii. Jméno státu vychází jako jediné na světě ze jména šlechtického rodu – Lichtenštejnů. Po 2. světové válce byla většina majetku lichtenštejnských občanů sídlících v SR a ČR zabavena na základě Benešových dekretů, což vyústilo v napjatou politickou situaci, která se vyhrotila pokusem o zablokování vstupu České republiky do Evropské unie. Na našem území lze odkaz Lichtenštejnů najít například na zámcích Kroměříž, Lednice nebo Telč.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Lichtenštejnsko – turistické cíle

Vaduz

Jedním z nejoblíbenějších turistických cílů je metropole Vaduz. Mezi největší lákadla patří zámek Schlozz-Vaduz, což je ve skutečnosti nádherná goticko-renesanční pevnost s masivními hradbami a zachovalými vížkami obránců. Zde také dodnes sídlí potomci rodu Lichtenštejnů. Za návštěvu stojí i Městské a Poštovní muzeum, dvě umělecké galerie nebo sídlo arcibiskupa.

Feldkirch

Městečko Feldkirch láká turisty svým historickým centrem s původními domy a náměstím, přístupnou vodní elektrárnu a hrad Schattenburg vystavěný ve 12. století, který je architektonicky velmi podobný hradu Kost. Uvnitř je mimo jiné umístěno i národopisné muzeum.

Steg a Malbun

Pro ekonomiku země jsou velmi důležití i tzv. zimní turisté – milovníci zimních sportů, kteří se koncentrují především ve střediscích Steg a Malbun. Zatímco Steg nabízí lyžařské trasy se třemi stupni obtížnosti a osvětlenou sjezdovku pro noční lyžování, o něco výše položený Malbun se může navíc pochlubit úžasnými alpínskými panoramaty a snowboardovým parkem.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *