Statutární město Liberec je pátým největším městem České republiky. Na jeho území se nachází celkem 21 památek zapsaných do národního registru a bezpočet dalších turistických cílů, přičemž nejznámější je jistě zoologická zahrada Liberec proslavená chovem bílých tygrů nebo unikátního kopytníka takina čínského.

Město Liberec najdeme na severu Čech, jde o krajské město Libereckého kraje. Poskytuje domov více než 100 000 obyvatel. Je známé také jako jedno ze zakládajících měst Euroregionu Nisa, kterému od roku 2004 trvale předsedá.

Hotel a vysílač Ještěd

Historie a geografie

Poloha Liberce je velmi výhodná. Leží totiž v mírné Liberecké kotlině a obklopují ho hory, díky kterým jsou ve městě poměrně hojné srážky a téměř se ho netýkají obávaná letní sucha. Katastr města díky tomu tvoří z více než 35% hojně obdělávaná zemědělská půda a úrodné pastviny. Průměrná letní teplota se v Liberci pohybuje okolo 16°C, roční pak okolo 7°C.

První základy budoucího města Liberec byly položeny už ve 13. století, kdy zde díky rozvinutým obchodním trasám vznikla první osada, která poskytovala odpočinek všem poutníkům, kteří absolvovali náročný přechod přes liberecký hřeben. První doložená zmínka pochází z roku 1352.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

O rozvoj města se nejvíce zasloužili Redernové o dvě století později, díky kterým byl Liberec za vlády císaře Rudolfa II. povýšen na město. Od té doby najdeme ve znaku města Redernské stříbrné kolo. Po bitvě na Bílé hoře získal celé panství známý Albrecht z Valdštejna, který zde zřídil podniky na zpracování sukna. Tím začalo pro město období blahobytu, které vyvrcholilo v 18. století společně s rozvojem textilního průmyslu. Zlatý věk Liberce ukončila až 1. světová válka.

Liberec – turistické cíle

Hotel a vysílač Ještěd

Asi nejznámější stavba spojená s městem Liberec, i když ve skutečnosti neleží přímo uvnitř jeho obvodu. Hotel a vysílač Ještěd vznikl v druhé polovině 20.století. Jeho autorem je architekt Karel Hubáček a nahradil již kapacitně nedostačující hotel, který stál na Ještědu již dříve. Od roku 1998 je zapsán jako kulturní památka České republiky.

Liberecká radnice

Další symbol města jehož charakteristická silueta je zpodobňována na mnoha pohlednicích. Unikátní je velikost stavby i její honosně zařízené interiéry. Z radniční věže je navíc nádherný výhled na celé město.

Zoologická zahrada Liberec

Nejstarší zoologická zahrada v České republice byla založena v roce 1919. Proslavila se především chovem unikátních bílých tygrů a lachtanů. Slaví úspěchy také na poli chovatelských programů. Mezi její největší úspěchy patří odchování samečka takina zlatého, jehož získala jako první ZOO mimo asijský kontinent.

Severočeské muzeum

Unikátní sbírky skla a předmětů z historického a přírodovědeckého oddělení (pocházející zčásti také z Předního a Dálného východu) lákají do prostor muzea velké množství návštěvníků. Každý rok je možno shlédnout přibližně 20 různých výstav, přičemž část z nich pracuje právě s bohatým sbírkovým materiálem samotného muzea.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *