Málo známý stát střední Asie, na jehož historii se významně podepsala Čingischánova vojska i rozpínavost Ruska. Země známá svou neobvyklou lidovou hudbou i unikátním jezerem Issyk-kul. To je Kyrgyzstán.

Kyrgyzstán leží ve střední Asii. Jde o republiku v čele s prezidentem. Jeho nejbližšími sousedy jsou Čína, Uzbekistán, Tádžikistán a Kazachstán. Hlavním městem je Biškek, měnou som (KGS). Jde o zakládajícího člena Společenství nezávislých států.

Historie a geografie

Kyrgyzstán - mešita

Jazyk Kyrgyzů patří do rodiny tzv. Turkických jazyků, ale původ obyvatel samotných nebyl dosud zcela objasněn. Oblast Kyrgyzstánu byla osídlena zhruba v 6. století, ale archeologické nálezy z tohoto období jsou poměrně skromné. Na počátku 13. století se zemí prohnala Čingischánova armáda a většina obyvatel utekla do hor. Jako samostatný národ začínají vystupovat až v 16. století. Kyrgyzové byli mírný kočovný národ, který se živil pastevectvím. Carskému Rusku proto nedalo v roce 1876 jejich obsazení příliš práce. Nucená kolektivizace po bolševické revoluci kočovniství v Kyrgyzstánu téměř potlačila. Samostatný stát vznikl po rozpadu SSSR v roce 1991.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Podnebí je zde ovlivněno především velkou nadmořskou výškou a velkou vzdáleností od moře. Okolo 95% rozlohy celého státu leží v nadmořské výšce přesahující 1 000 m.n.m. Panuje tu tudíž nefalšované kontinentální podnebí charakteristické velkými teplotními rozdíly mezi zimou a létem. Hlavním bohatsvím Kyrgyzstánu je jeho vodstvo. Velké řeky Naryn a Tarym spolu s velkým jezerem Issyk-kul (na jehož březích panuje téměř přímořské podnebí) jsou významnými zdroji vody i pro okolní státy. Nejvyšším bodem země je hora Džengiš Čokusu (7 439 m.n.m.).

Kyrgyzstán – turistické cíle

Jezero Issyk-kul

Jezero Issyk-kul patří spolu s Issykkulskou přírodní rezervací k nejvýznamnějším turistickým cílům Kyrgyzstánu. Jeho pobřeží je velmi členité, s hojnými porosty rdestů a řas parožnatek. Pestrá paleta ryb a ptáků potěší oko každého pozorovatele. K dispozici je mnoho prázdninových domků a chat, ve kterých lze sehnat levné a příjemné ubytování pro výlety po okolí.

Věž Burana

Věž Burana je vlastně velký minaret v severním Kyrgyzstánu. Pochází asi z 11. století a původně byla mnohem vyšší, zemětřesení ji ovšem srazilo hřebínek na dnešní výšku 25 metrů (původně 45). Jde o architektonicky velmi zajímavou stavbu a za návštěvu jistě stojí i blízké pohřebiště se starými náhrobními kameny a petroglyfy pocházejícími z doby přelomu letopočtu.

Sulamain-Too

Tato posvátná hora respektive horský masiv je jedinou památkou na území Kyrgyzstánu zapsanou do Seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Patřila k významným zastávkám na tzv. Hedvábné stezce a některé stavby pocházejí i z doby 1 000 let př. n. l. Obdivovat zde můžete staré malby i nápisy, historické mešity a další rozmanitá umělecká díla.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *