Česká republika se v současnosti dělí na čtrnáct krajů. A to na hlavní město Prahu, Středočeský kraj, Jihočeský kraj, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj, Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj, Moravskoslezský kraj a Zlínský kraj.

Praha je jedním ze čtrnácti českých krajů.                                                       

Čtrnáct samosprávných krajů

Co se týká územní samosprávy, Česká republika staví na krajském zřízení s omezenými pravomocemi. V Česku tak momentálně funguje systém čtrnácti samosprávných krajů  a rovněž obvodů obcí s rozšířenou působností.

Hlavní město Praha

Prvním samosprávným krajem je Praha, která je navíc hlavním městem České republiky. V Praze má sídlo prezident republiky, parlament, vláda, ústřední státní orgány a jeden ze dvou vrchních soudů.

V Praze samozřejmě sídlí i další úřady, a to jak ústředních, tak územních samosprávných celků.

Středočeský kraj

Ve srovnání s ostatními kraji Česka nemá Středočeský kraj své sídlo na vlastním území, nýbrž v Praze, která – kromě toho, že je hlavním městem České republiky – má také status samostatného kraje.

Středočeský kraj, který patří rozlohou mezi největší kraje České republiky a v němž žije zhruba 1,3 milionu obyvatel, je vymezen územím celkem dvanácti okresů. Z nich největší je Příbram a nejmenší Praha-západ.

Jihočeský kraj

Jihočeský kraj, který zahrnuje celkem sedm okresů, najdete jak jinak než na jihu Čech. Na západě sousedí s Plzeňským krajem, na severu se Středočeským krajem, na severovýchodě s Krajem Vysočina a na východě s Jihomoravským krajem. Sídlem Jihočeského kraje jsou České Budějovice.

Plzeňský kraj

Krajským městem Plzeňského kraje, který leží na jihozápadě Čech, je Plzeň. Tento kraj má celkem sedm okresů s pěti okresními městy. Tři okresy (Plzeň-jih, Plzeň město a Plzeň sever) totiž sídlí přímo v krajském městě Plzni.

Karlovarský kraj

Karlovarský kraj je nejzápadnějším krajem České republiky. Tento kraj, jehož sídlem jsou Karlovy vary, je po Praze a Libereckém kraji třetím nejmenším krajem Česka. Karlovarský kraj má pouze tři okresy, a to okres Cheb, okres Karlovy Vary a okres Sokolov.

Ústecký kraj

Ústecký kraj, se sídlem v Ústí nad Labem, najdete na severozápadě Čech. Má celkem sedm okresů a 16 správních obvodů obcí s rozšířenou působností. V rámci krajů České republiky je pro něj typická orientace hospodářství na oblasti těžkého průmyslu.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Liberecký kraj

Liberecký kraj je po Praze druhým nejmenším krajem České republiky. Sídlem a zároveň největším městem kraje je Liberec. Liberecký kraj se dělí do čtyř okresů. Jde o okres Česká Lípa, okres Jablonec nad Nisou, okres Liberec a okres Semily.

Královéhradecký kraj

Na severovýchodě Čech se nalézá Královéhradecký kraj, jehož sídlem je Hradec Králové. V tomto kraji, jenž má celkem pět okresů, se mimo jiné nalézá nejvyšší hora České republiky Sněžka (1603 m. n. m.).

Pardubický kraj

Pardubický kraj leží ve východních Čechách, ovšem zasahuje i na historické území Moravy, a to například v okolí Svitav a Moravské Třebové. Sídlem kraje, který se člení celkem na čtyři okresy (tj. okres Chrudim, okres Pardubice, okres Svitavy a okres Ústí nad Orlicí), jsou Pardubice.

Kraj Vysočina

Kraj Vysočina se sídlem v Jihlavě leží na pomezí Čech a Moravy. Celé území tohoto kraje, který má pět okresů (tj. okres Havlíčkův Brod, okres Jihlava, okres Pelhřimov, okres Třebíč a okres Žďár nad Sázavou), leží v oblasti Českomoravské vrchoviny.

Tři pamětihodnosti, které se v Kraji Vysočina nacházejí, byly mimo jiné zapsány do Seznamu světového a kulturního dědictví UNESCO. A to konkrétně centrum Telče, Židovská čtvrť a bazilika svatého Prokopa v Třebíči a areál Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou.

Jihomoravský kraj

Sídlem Jihomoravského kraje, jenž se člení celkem do sedmi okresů, je Brno. Brno je druhým největším městem České republiky a mimo jiné i sídlem Ústavního soudu, Nejvyššího soudu, Nejvyššího správního soudu a také Nejvyššího státního zastupitelství.

Součástí Jihomoravského kraje je celkem 673 obcí, z toho v 21 případech se jedná o obec s rozšířenou působností, 48 obcí má dále status města.

Olomoucký kraj

Olomoucký kraj se sídlem v Olomouci leží ve střední a severozápadní části Moravy a rovněž na severozápadě českého Slezska. V tomto kraji se nalézá pět okresů (okres Olomouc, okres Přerov, okres Prostějov, okres Šumperk a okres Jeseník) a dvacet správních obvodů obcí s pověřeným úřadem. V Olomouckém kraji naleznete také nejvyšší horu Moravy Praděd (1491 m. n. m.).

Moravskoslezský kraj

Moravskoslezský kraj se nachází na severu Moravy a spadá rovněž do české části Slezska. Na území tohoto kraje, jehož sídlem je Ostrava, se rozprostírají celkem čtyři euroregiony, a to Beskydy, Praděd, Silesia a Těšínské Slezsko. Moravskoslezský kraj má celkem šest okresů a 22 obcí s rozšířenou působností.

Zlínský kraj

Zlínský kraj se sídlem ve Zlíně leží ve východní a jihovýchodní části Moravy. V tomto kraji se nachází celkem čtyři okresy, a to okres Zlín, okres Vsetín, okres Kroměříž a okres Uherské Hradiště. Horodopisně území tohoto kraje spadá k západním Karpatům.

Další články z rubriky

Štítky: , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *