Kiribati se svými domečky z palmových listů a korálovými útesy vhodnými pro potápění patří k oblíbeným turistickým destinacím. I když se souostroví Kiribati jen pomalu vzpamatovává ze své pohnuté válečné historie, může už dnes svým návštěvníkům mnohé nabídnout.


Kiribati nebo také parlamentní republika Kiribati je ostrovní stát nalézající se v Tichém oceánu. Kiribati se rozkládá přibližně na 811 km2 a tvoří ho 32 atolů, útesů a ostrovů korálového původu, rozprostřených v délce 4 000 km. Kiribati se jako jediný stát světa nachází na všech čtyřech zemských polokoulích (zasahuje na severní, jižní, východní i západní). Hlavním městem republiky Kiribati je Tarawa, oficiálním jazykem je i-kiribati, úředním pak angličtina, kterou mluví asi 30% obyvatel. Náboženství je díky četným misionářským výpravám křesťanské, přičemž katolíci převažují nad protestanty. Platí se zde australským a kiribatským dolarem (AUD).

Kiribati – historie a geografie země

Kiribati - ilustrační foto

Původními obyvateli Kiribati byli Mikronésané a to už před 3 000 lety. Později místní populaci doplnili Polynésané, kteří na ostrovy připluli ve svých člunech. Pro moderní svět bylo souostroví objeveno až v roce 1606 mořeplavcem Perdo Ferandéz de Queirós, ale první mořeplavci se na jeho březích vylodili až o více než 100 let později. Rok 1788 a britští mořeplavci dali Kiribati jméno Gilbertovy ostrovy a misionáři zde velmi brzy začali šířit křesťanské učení.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Se vstupem britské samosprávy došlo ke vzniku protektorátu Kiribati a později i k britské korunní kolonii. Během druhé světové války okupovali území Japonci, kteří byli vytlačeni až v roce 1943 díky americkému vítězství během bitvy o Tarawu. Samostatná republika Kiribati vznikla 1979.

Kiribati je rovníkový stát. Půda zde je převážně vápenitá s nízkou schopností zadržení vody, takže není příliš vhodná pro zemědělství. Ostrov Banaba tak patří k oblastem nejméně vhodným pro pěstování plodin na světě.

Ohrožení ostrovů

Vlivem globálního oteplování a tání ledovců v polárních oblastech je Kiribati velmi ohroženo zvyšující se hladinou vody. Pod hladinou zmizely již dva neobydlené ostrovy – Abanuea a Tebua Tarawa a ostatní jsou díky své nízké nadmořské výšce také ohroženy (nejvyšším místem Kiribati je bezejmenný bod na ostrově Banaba o výšce pouhých 81 m. n. m.). Ty nejpesimističtější odhady říkají, že celý stát Kiribati by měl zmizet pod vodou už koncem 21. století.

Kiribati – turistické cíle

Tarawa

Nejvýznamnější atol Gilbertových ostrovů i stejnojmenné hlavní město ležící na něm patří k nejnavštěvovanějším turistickým lokacím Kiribati. Zvláště během Nového roku je zde velmi živo, protože na Kiribati se slaví Nový rok nejdříve na celé zeměkouli.

Pláže v okolí také nabízejí spoustu možností ke koupání i potápění a na své si přijdou i milovníci vodních sportů nebo ti, kteří se rádi baví nákupem autentických suvenýrů z cest. Tarawa také slouží jako významný dopravní uzel a dají se zde sehnat letenky nebo jízdenky prakticky na všechny ostrovy státu Kiribati i mnohem dál.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *