Své jméno tato země získala podle nejvyšší hory. Její historie sahá velmi daleko a je známý svým vstřícným přístupem k zahraničním turistům. Taková je Keňa – zajímavá země ve východní Africe.

Keňa nebo také Keňská republika leží ve východní Africe u pobřeží Indického oceánu. Sousedí hned s pěti státy; s Tanzanií na jihu, se Somálskem na na východě, s Etiopií na západě, s Jižním Súdánem na severozápadě a s Ugandou na západě. Hlavním městem je Nairobi. V současné době nazývá Keňu svým domovem 36 milionů obyvatel, kteří mluví převážně svahilsky a anglicky. Platí se zde keňským šilinkem a převažujícím náboženstvím je protestantské.

 

Historie a geografie

KeňaHistorie Keni se počítá mezi ty nejdelší v lidské historii. První nalezené ostatky předchůdců člověka spadají do doby před několika milióny let. Nejstarší nálezy pocházejí z tzv. Velké příkopové propadliny.

Členité keňské pobřeží pak bylo pro civilizovaného člověka jako stvořené pro čilé obchodní styky. Už v 8. století zde vznikly první obchodní osady osídlené Araby. Život v těchto končinách plynul poklidně až do 15.století, kdy do polozapomenuté země poprvé vstoupili Portugalci. O dvě století později pak správu nad zemí převzal ománský místodržící, aby byla nakonec v polovině 18. století celá Keňa poručena pod správu ostrova Zanzibar. Zanzibarský sultán pak velmi výhodně pronajal celé území Britům, kteří se velmi rychle chopili příležitosti a rozšířili se až na severní hranice. Keňa byla bílými osadníky využívána především jako zdroj levné pracovní síly pro plantáže s kávou a čajem. Nezávislost si země vybojovala až v roce 1963.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Státu Keňa dala jméno jeho nejvyšší hora, která se nachází téměř přesně v jeho středu – Mount Kenya (5 199 m. n. m.). Keňa je také proslavená svou bohatou vodní sítí – na jejím území se nachází například slavné Viktoriino jezero nebo slané bezodtoké Rudolfovo jezero. Vodní plochy tvoří zhruba 2,3% procenta celé rozlohy Keni.

Nejchladnějším obdobím v Keni jsou měsíce červen a červenec, kdy se denní teploty pohybují okolo 25°C. Krajina je zde velmi členitá s převažujícím podílem polopouští a savan, ale najdete tu také tropické pralesy. Celé území je bohaté na divokou zvěř, která je také hlavním turistickým lákadlem.

Keňa – turistické cíle

Metropole Nairobi

Hlavní město Keni vzniklo v roce 1899 a v současné době hostí přes tři milion obyvatel. Sídlí zde většina mezinárodní úřadu včetně konzulátů. Za návštěvu určitě stojí Uhuru Garden´s memorial park nebo Nairobi Mamba Village. Navštívit můžete také blízkou farmu s továrnou na místní sýry.

Národní rezervace Masai Mara

Národní rezervace Masai Mara je vlastně keňským pokračováním známější parku Serengeti v Tanzanii. Druhová pestrost je zde velmi bohatá. Pozorovat zde lze například gepardy nebo velká stáda pakoňů a zeber, která jsou nejzajímavější hlavně v období velkých migrací (v září a v říjnu).

Národní park Tsavo

Národní park Tsavo je proslaven hlavně díky historii lidožravých lvů, kteří byli proslulí svou vynalézavostí a chytrostí. Dříve zde vedla otrokářská stezka, na které se otrokáři zbavovali mrtvých nebo zraněných domorodých obyvatel a místní šelmy si tak přivykly na lidské maso. Dnes je oblast bezpečná a proslulá velkými savanami s množstvím divokých zvířat, například slonů, lvů a mnoha druhů ptáků.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *