I když patří mezi největší státy světa, kvůli jeho nevlídnému podnebí jsou jeho rozlehlé stepi osídlené jen řídce. Historie osídlení Kazachstánu je velmi dlouhá a na jeho území jsou díky ní rozeseté četné architektonické a kulturní památky, které jen čekají na objevení odvážnými dobrodruhy.

Kazachstán se rozkládá na dvou zemských kontinentech; jeho převážná část leží v Asii ale zasahuje také do Evropy. Sousedí s pěti státy. Svou severní a severozápadní hranici sdílí s Ruskem, východní s Čínou a na jihu se dívá na Turkmenistán, Kyrgyzstán a Uzbekistán. Jihozápad omývají teplé vody Kaspického moře.

Díky své rozloze 2 717 300 km2 se řadí mezi devět největších států světa, hustota osídlení je ale velmi nízká, takže Kazachstán nazývá svým domovem jen necelých 15 milionů obyvatel. Hlavním náboženství je zde islám, hned po něm křesťanství. Úřední jazyky jsou kazaština a ruština a prezident i vláda sídlí v hlavním městě Astana. Platí se zde měnou tenge (KZT).

 

Historie a geografie

Nejstarší archeologické nálezy datují dobu prvního osídlení Kazachstánu až do doby kamenné. Podle všeho zde došlo k první domestikaci koní na světě. Ve středověku byl Kazachstán významných obchodním centrem, protože přes značnou část jeho území vedla legendární Hedvábná stezka. Ve 13. století ukončil prosperitu státu vpád Čingischánových hord a země se znovu sjednotila až o tři století později. Dalším mocným nepřítelem se stalo carské Rusko, které v 19. století zemi zcela obsadilo. Kazachstán si vybojoval nezávislost až v roce 1991, dnes zde vládne demokratická strana.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Geografie Kazachstánu je velmi členitá. Převážnou většinu jeho povrchu tvoří nízké náhorní plošiny a pahorkatiny. Nejnižším místem je Kaspická a Karagijská proláklina a od ní se až k severním hranicím s Ruskem Kazachstán postupně zvedá. Nejvyšším bodem je hora Chan Tengri (Vládce duchů s výškou 7 010 m.n.m.). Najdeme tu i známé Aralské jezero a čtyři velké přehradní nádrže, z nichž nejznámější je Buchtaminská na řece Irtyši.

Kazachstán – turistické cíle

Metropole Astana

Hlavní město Kazachstánu leží na řece Išim. Patří k nejrychleji se rozvíjejícím centrům turistického ruchu. Není problém zde sehnat ubytování, nicméně tu panují velmi horká léta a drsné zimy. Výhodou je snadné spojení s Ruskem. K vidění jsou tu zbytky staré ruské pevnosti a několik kostelů.

Město Alma-Ata

Bývalé hlavní město Kazachstánu je nádhernou ukázkou moderní architektury. Široké třídy plné zeleně jsou čisté a upravené. V Alma-Atě je také řada muzeí, kostely a katedrály, velký městský park Panfilov nebo proslulé lázně Arasan, ve kterých si po svých výletech nádherně odpočinete.

Aralské jezero

Aralské jezero navštěvují turisté spíše ze zvědavosti, má totiž pověst jedné z největších ekologických katastrof na světě. Přivítají vás tu solné pouště a zrádné bažiny. Jen Severní Aralské jezero ještě kypí životem a v současné době probíhají pokusy o jeho záchranu.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *