Země, která se u nás proslavila především díky svému nezvedenému princi může turistům nabídnout hodně zajímavého. Stačí se jen nebát a vydat se tam, kam zatím mnoho cestovatelů nezamířilo – do perského Kataru.

Katar (oficiálně stát Katar) je malý emirát ležící na Arabském poloostrově. Jeho hranice z velké části omývají vody Perského zálivu, na zbylých 60 km sousedí se Saúdskou Arábií. Dalším blízkým sousedem de na západě ležící ostrovní stát Bahrajn. Hlavním městem Kataru je Dauhá. Počet obyvatel země přesahuje 2 miliony (93% z nich je muslimského vyznání). Zřízením jde o absolutistickou monarchii. Platidlem je Katarský rial (QAR), úředním jazykem arabština, na většině míst se ale bez problémů domluvíte i anglicky.

 

Věděli jste, že: Katarský emír neváhá vydávat nemalé částky za to, aby do své reprezentace získal významné světové sportovce? Atleti z Keni nebo vzpěrači z Bulharska jsou toho dobrým příkladem.

Katar - pevnost Al-KoutHistorie a geografie

Ještě na počátku 20. století byl Katar velmi chudým státem. Už od 7. století vyznávali jeho obyvatelé islám a střídavě se dostávali do područí různých chalífátů. Rok 1867 se nesl ve znamení občanské války (důvodem bylo přemístění hlavního města na sousední ostrov Bahrajn), kterou musel ukončit až zásah Britů. I díky nim se Katar rozhodl vymezit jako samostatný emirát nespadající pod Spojené arabské emiráty ani Saúdskou Arábii. Plně nezávislým se stal 1. září 1971. Svůj podíl na tom měl i objev ropy, který z chudé země lovců perel během několika let udělal bohatý stát s vysokou životní úrovní obyvatel.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Na další přírodní bohatství bohužel Katar příliš štěstí nemá. Většinu poloostrova tvoří nížinné pouště pokryté pískem. Vodní plocha je zanedbatelná – méně než 1% rozlohy země. Problémem jsou časté větry a horké počasí. Možná i díky tomu je Katar velmi kosmopolitní zemí. Etnických Arabů je t méně než 40%, zbylou část obyvatel tvoří pestrá směsice od Pákistánců přes Indy až po Íránce.

Katar – turistické cíle

Doha

Původně historické město lovců perel dostalo novou tvář s důrazem za zachování tradičních architektonických stylů, ovšem s větším důrazem na pohodlí turistů. Zachovalé historické jádro je obklopeno sítí hotelů, butiků a půvabných pěších zón, která vám umožní pohodlně objevovat všechny místní krásy. Dostanete se sem přímým leteckým spojením z Prahy přibližně za 8 hodin. Zdejší letiště nabízí tu nejvyšší úroveň služeb včetně dobře zásobených dute free shopů s výrobky těch nejvyhlášenějších značek.

Dauhá

V hlavním městě Kataru žije přibližně 30 000 obyvatel. Je prezentováno jako centrum kultury a umění, největší zážitek proto jistě budete mít z návštěvy Katarského národního muzea a Centra uměleckých řemesel, které v současnosti vystavuje především ve velkolepě zrekonstruované historické pevnosti Al-Kout. Etnografické muzeum zase naleznete v tzv. Větrné věži (poslední na území města), která dříve sloužila jako jednoduchá klimatizace.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *