Když se řekne Kambodža, každému se nejspíš vybaví legendární Angkor Vat, který vznikl v období její největší slávy. Dnes je Kambodža spíše velmi chudou zemí nechvalně známou řáděním Rudých Khmerů. Přesto se tu najdou zajímavé památky, které určitě stojí za návštěvu.

Kambodža, celým jménem Kambodžské království, je jednou z nejchudších oblastí v regionu jižní Asie. Jeho přímý sousedy jsou Thajsko, Vietnam a Laos. Jeho jihozápadní hranice uzavírá Thajský záliv v Tichém oceánu. Starší školou povinné generace mohou znát tento stát pod názvem Kampučia nebo Kampučská lidová republika. Pojmenování Kambodža se objevilo až v roce 1993.

Hlavním městem Kambodže je Phnompenh, platí se tu riely a oficiální jazykem je khmérština. Přes 90% obyvatel tvoří buddhisté a jejich počet je odhadován zhruba na 13 milionů.

Kambodža - Angkor Vat

Historie a geografie

Až do 9. století bylo území pod nadvládou hinduistických království. Následoval zlatý věk buddhistické říše Angkor, který ukončily až vpády ze sousední Vietnamu a Siamu (dnešního Thajska). V 19. století se Kambodža dostala pod ochranu koloniální Francie a velmi brzy se stala součástí tzv. Francouzské Indočíny. Svou první ústavu získala země až v roce 1946, ale plnou nezávislost si vybojovala až o 7 let později. Rok 1970 nechvalně proslul založení státu ve státě, tzv. Khmérské republiky s podporou USA. Boje s Vietnamskými okupanty vyústily v nechvalně známé vyvražďování domorodých obyvatel. Právě dopady občanské války jsou z velké části zodpovědné za současnou neutěšenou ekonomickou situaci.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Podnebí Kambodže je tropické, deštivé s monzunovou sezónou (květen až listopad). Povrch je z větší části plochý, pouze na jihozápadě a severu se zdvihají větší hornaté plochy. Nejvyšším bodem je hora Phnum Aoral (1810 m. n. m.). Kambodža je „země lesů a rýžových polí“, obdělávaných je zhruba 22% půdy. Dominantní toky jsou řeky Mekong a Tonle.

Kambodža – turistické cíle

Angkor Vat

Nejznámější pa také nejnavštěvovanější památka areálu jihozápadní Asie, součást mnohem větší památkové oblasti známě jako Angkor. Je velmi zachovaná a její silueta zdobí i státní vlajku. Jde vlastně o chrám, který má podobu známě hinduistického vesmíru s pěti vrcholy. Je zasvěcen bohu Višnuovi a jeho vnější galerie jsou zdobeny plastickým ia velmi zachovalými reliéfy. Je zapsán na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

Kratie

Do tohoto provinčního města na břehu Mekongu jezdí turisté za jedním konkrétním cílem; pozorují zde vzácné sladkovodní delfíny iravadské. Samotné město se může pochlubit typickou koloniální architekturou soustředěnou okolo historického jádra města a také přívětivým zázemím pro nenáročné turisty.

Tonle Sap

Tonle Sap je největší sladkovodní jezero celého regionu. Jedinečný je především zdejší ekosystém, který z velké části tvoří zatopený les s bohatstvím různých druhů ptáků. Turisticky zajímavé jsou i kolové domy a vesnice na vodě, které lze snadno navštívit a koupit si od místních obyvatel tradiční jídlo nebo rukodělné suvenýry.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *