Jordánsko je země s bohatou historií a díky tomu i velkým množstvím zajímavých památek. Ve starších pramenech se často můžeme setkat s názvem Zajordánsko a politická situace v zemi je dodnes nepříznivá.

Jordánsko nebo také Jordánské hášimovské království je stát ležící v oblasti nazývané jako Blízký východ. Jeho přímými sousedy jsou Izrael, Irák, Sýrie a Saúdská Arábie. Hlavním městem je Ammán, platidlem jordánský dinár. Domluvíte se tu anglicky a arabsky a největší procento obyvatel tvoří sunitští muslimové (93%). Jde o konstituční monarchii v čele s králem.

Historie a geografie

Jordánsko - skalní město Petra

Díky své výhodné poloze v oblasti Středního východu znali obyvatelé historického území Jordánska zemědělství už od raného neolitu, pouště ve východních oblastech země se objevily až o něco později. Z biblických dob (historicky v době železné) jsou známá tři místní království: Ammón, Edóm a Moáb. Obyvatelstvo těchto státečků bylo semitské, velmi blízké nedaleko žijícím Izraelitům.

Necelých 1000 let před naším letopočtem začali území dobývat cizí kmeny v čele s Asyřany, Peršany a později Seleukovci. Poté přišli křižácké výpravy, osmanská nadvláda a nakonec správa britských kolonií. Samostatnost Jordánsko vyhlásilo teprve po skončení druhé světové války (25. května 1945).

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Západ země je klimaticky nejpřívětivější – panuje zde příjemně středomořské podnebí. Východ je typický rozsáhlými pouštěmi se suchým horkým klimatem. Mezi významné krajinotvorné prvky patří pohoří Džabal aš-Šará s nejvyšším bodem krajiny, horou Džabal Umm ad-Dámí (1854 m.n.m.), Jordánské údolí (součást Velké příkopové propadliny) a samotná řeka Jordán, která se vlévá do Mrtvého moře, 394 metrů pod úrovní oceánu.

Jordánsko – turistické cíle

Skalní město Petra

Asi nejznámější turistická památka Jordánska a také významné archeologické naleziště. Od roku 1985 je zařazena na seznam Světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Původně šlo o pohřebiště, ze kterého v průběhu let vyrostl velkolepý skalní labyrint. Turisticky je velmi dobře přístupný, povoleno je i fotografování. Z místa je i velmi dobrý rozhled do okolní krajiny. Nad úroveň skalního chrámu se ale po nedávném smrtelném incidentu už dostat nelze.

Metropole Omán

Hlavní město Jordánska láká turisty především svou různorodostí. K vidění je tu například římské koloseum, Mešita krále Abdullaha nebo Archeologické muzeum. Město žije i bohatým nočním životem, i když podávání alkoholu je omezeno.

Mrtvé moře

Další symbol Jordánska. Toto bezodtokové slané jezero je mezi turisty celého světa velmi oblíbené díky svým léčivým vlastnostem a vysoké salinitě, která plavce doslova nadnáší. Na jeho březích žije také mnoho druhů unikátních rostlin a živočichů, například kozorožci, velbloudi, šakalové nebo levharti. Z rostlin stojí za zmínku hlavně myrhovník a divoká henna.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *