Jihozápadní Asie (u nás je někdy toto území nepřesně označováno jako Blízký východ) je geografickým regionem jihozápadní části Asie. Jde o území ohraničené úžinou Bospor, Egyptskou arabskou republikou (Egypt), Adenským zálivem, Kavkazem a Afghánistánem. Některé zeměpisné mapy vkládají do regionu Jihozápadní Asie i část Pákistánu ohraničenou řekou Indus.

Na území Jihozápadní Asie se nachází řada vojensky i politicky citlivých témat, díky kterým je tento region známější než jiné. Patří sem například pásmo Gazy nebo západní břeh Jordánu. Politická mapa zahrunuje celkem 14 států: Bahrajn, Írán, Irák, Izrael, Jemen, Jordánsko, Kuvajt, Libanon, Omán, Katar, Saúdskou Arábii, Sýrii, Spojené arabské emiráty a Turecko (resp. jeho asijskou část).

Jihozápadní Asie - Dubaj

Nejvýznamnější státy Jihozápadní Asie

Saúdská Arábie

Saúdská Arábie (celým názvem Saúdsko-arabské království, arabsky Saúdíja) je absolutistická monarchie v čele s králem rozkládající se na Arabském poloostrově. Podnebí je zde poměrně nepříznivé. Nachází se zde mimo jiné jedna z nejvyprahlejších pouští světa an-Nafúd. Nejhustěji osídlená je proto poměrně malá pobřežní nížina na západě území. Hlavní městem je Rijád, měnou saúdskoarabský rial. Hospodářství země se opírá především o těžbu a vývoz ropy. Většina významných ropných polí leží na území Perského zálivu. Po potravinářské stránce je naopak země zcela závislá na dovozu. K obdělávání jsou totiž vhodná méně než 2% rozlohy státu.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Spojené arabské emiráty

Spojené arabské emiráty jsou federací sedmi autonomních konstitučních emirátů na území Jihozápadní Asie. Dříve byly známé pod označením Smluvní státy nebo Smluvní Omán. Tvoří je Abú Zabí, Adžmán, Dubaj, Fudžajra, Rás al-Chajmá, Umm al-Kuvajn a Šardžá. Hlavním městem je Abú Zabí, největším pak Dubaj. Zatímco v předválečných letech profitovaly tyto země především z vývozu mořských perel a koření, dnes tvoří 60% exportu i zisku ropa.

Sýrie

Sýrie nebo také Syrská arabská republika, zřízením demokratická socialistická republika v čele s prezidentem, je v posledních letech známá především jako dějiště vleklé občanské války. Většinu obyvatel tvoří sunnitští muslimové. Hlavní městem je Damask (Damašek). Ekonomická zdroje jsou roztříštěny. Zisky plynou z exportu ropy, elektrické energie, bavlny, obilí, zeleniny a masa. Významnou složkou státního rozpočtu je i turistický ruch, který ovšem nestabilní situace v zemi značně omezuje.

Izrael

Izrael nebo také Izraelský stát leží na východním pobřeží Středozemního moře, známý také jako Židovský stát. Ve většině průvodců je uvedeno hlavní město Tel-Aviv, ale samotný Izrael prohlašuje hlavním městem Jeruzalém. Krajina státu je velmi rozmanitá. Nejnižší bod se nachází v Mrtvém moři (-408 m. m. m.), nejvyšším je hora Hermon v Golanských výšinách ( 2 814 m. n. m.). Izrael patří k nejvíce průmyslově i ekonomicky rozvinutým oblastem Jihozápadní Asie. Exportuje především zemědělské produkty a také moderní technologie. Vyniká především v komunikační technice, medicíně, biotechnologii a nanotechnologii.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *