Osobitý ostrovní stát, jehož hlavním symbolem je činná sopka, kterou turisté obvykle titulují nesprávným jménem, ale také císařství s jedinečnými památkami a cestovatelskými cíli, známé svým kontrastním způsobem života – to je Japonsko.

Japonsko najdeme ve východní Asii, jde o ostrovní stát, který nesdílí své zemské hranice s žádným jiným státem. Nejbližšími sousedy jsou Severní Korea, Rusko a Tchaj-wan. Zřízením je Japonsko konstituční monarchií v čele s císařem. Hlavním městem je Tokio (Tókjó). Díky své rozloze 377 835 km2 se řadí na 61. místo států co do velikosti. Žije zde přes 126 milionů obyvatel, z nichž většina se hlásí k šintoismu nebo buddhismu a mluví japonsky. Platidlem je japonský jen (JPY).

Historie a geografie

Japonsko hora Fudži-san

První archeologické nálezy dokazující osídlení území Japonska humanoidní obyvateli spadají do období před 500 000 lety do starší doby kamenné. Kulturní historie Japonska se však začala psát teprve okolo roku 300 př.n.l., v období Jajoi, pro které bylo charakteristické přejímání nových zemědělských i průmyslových technik z okolní Asie. Japonsko, jak ho známe dnes, se pak zrodilo v období mezi 5. a 6. stoletím, kdy do země přišel buddhismus a vlády se ujala císařská rodina, později zastupovaná regenty nebo šóguny. V 16. století začal do země postupně pronikat cizí vliv v podobě evropských obchodníků, kterým se později Japonsko muselo nuceně otevřít. Na počátku 20.století začal v zemi sílit vliv militaristických hnutí, který vyvrcholil vstupem Japonska do druhé světové války.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Celé Japonsko tvoří řetěz ostrovů a ostrůvků, které se dohromady mohou pyšnit pobřežím dlouhým 33 889 km. Největšími ostrovy jsou Hokkaidó, Honšú, Kjúšú a Šikoku. Symbolem země je sopka a zároveň nejvyšší hora Japonska  Fudži (Fudži-san), která je nerodilými mluvčími často chybně nazývána Fudži-jama. Podnebí je vlhké, monzunové s tajfuny a dešti trvajícími přibližně šest týdnů.

Japonsko – turistické cíle

Tokio

Žádný turista rozhodně nesmí vynechat japonskou metropoli Tokio. Za návštěvu stojí Císařský palác (ve kterém dodnes bydlí císař), Národní muzeum nebo nejvelkolepější a nejposvátnější chrám v Tokiu Sensódži.

Kjóto

Bývalé hlavní město Japonska ze tří stran obklopené horami se může pochlubit mnoha historickými památkami. Největším lákadlem je ale Císařský park (Kjóto Gjoen), ve kterém každý rok vykvétají ty nejkrásnější sakury. Opomenout nelze ani hrad Nidžó založený slavným vojevůdcem Tokugawou Iejasu nebo Gion, nejznámější čtvrť gejš.

Fudži

Nejvyšší horu Japonska si nesmí nechat ujít nikdo, kdo miluje nedotčenou panenskou přírodu nebo vodní sporty (v blízkosti se nachází 5 turisticky atraktivních jezer). Na vrchol vede několik různě obtížných cest, výstup ale stojí díky jedinečným výhledům po okolí rozhodně za to.

Další články z rubriky

Štítky: , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *