Velký ostrov na severozápadě Evropy je pověstný svou nádhernou přírodou i geologickou a vulkanickou aktivitou. Návštěvníky udivuje i složitým místopisným názvoslovím a přátelskou atmosférou.

Stát Island (státním zřízením parlamentní republiku) najdeme na stejnojmenném ostrově, který omývají vody Atlantského oceánu a Severního ledového oceánu. Na ploše 103 125 km2 poskytuje útočiště více než 400 000 osob. Hlavním městem Islandu je Reykjavík a uvnitř jeho obvodu žijí více než dvě třetiny obyvatel celého ostrova. Převládá zde protestantské náboženství, hlavním jazykem je islandština a zaplatíte tu pouze Islandskou korunou (ISK).

Historie a geografie

Island

Za první obyvatele Islandu můžeme s určitostí považovat Nory a Kelty, kteří se na jeho území objevili mezi 9. a 10. stoletím. V roce 930 tu vikingové založili místní sněmy zvané thingy, což byl vlastně úplně první evropský parlament. Velmi brzy poté se na Islandu začalo šířit křesťanství (za vlády Olafa Trygvasona) a to velmi tvrdě. Ve 13. století se země dostala pod nadvládu Norska a obnovení autonomie bylo dosaženo až v roce 1874. Poté Island postihlo několik přírodních katastrof, které nadlouho ovlivnily hospodářskou situaci země, která se teprve nyní začíná pomalu zlepšovat.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Island je druhým největším ostrovem Evropy (tím největším j Grónsko patřící Dánsku). Střed a východ ostrova je hornatý, zbytek území pokrývají spíše roviny a pahorkatiny. Díky unikátní poloze ostrova ležící na rozhraní litosférických desek a tzv. horké skvrně nacházející se pod ním je příroda Islandu bohatá na vulkanické aktivity od činných sopek až po gejzíry a horká jezírka. Island se může pochlubit také jedním z nejmladších ostrovů světa, kterým je Surtsey, vzniklý díky výronu žhavé hmoty teprve v roce 1967.

Island – turistické cíle

Národní park Vatnajökull

Sem by měli zamířit všichni milovníci ledovců. Najdou tu totiž největší ledovec Islandu a druhý největší ledovec Evropy. Ledovec Vatnajökull pokrývá přibližně 10% ostrov a táhne se až do výšky 1700 metrů. Rozměrů nejvyšší hory Islandu s názvem  Hvannadalshnjúkur (2 109 m.n.m.) ale nedosahuje. Pod ledovcem se ukrývá také jeden z největších a nejaktivnějších vulkánů Islandu  Grímsvötn, jehož vulkanická aktivita čas od času vyrazí do ledu působivé otvory.

Námaskard

Další místo proslulé vulkanickou aktivitou je plošina Námaskard. Je snadno přístupná díky asfaltové silnici. Proslavilo ji především nádherné jezero Mývatn s unikátními postvulkanickými jevy.

Národní park Snæfellsjökull

Více než 700 000 let starý stratovulkán Snæfellsjökull patří k nejslavnějším místům Islandu a to především díky románu spisovatele Julese Verna Cesta do středu Země. Je součástí stejnojmenného národního parku, jenž návštěvníky zaujme svou krásnou přírodou a nádhernými panoramaty.

 

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *