Národní park Komodo, jedinečná architektura, skvělé jídlo a milí lidé – to jsou čtyři benefity, kterými na své území láká turisty Indonésie. Zemi navíc dokonale charakterizuje motto „Bhinneka Tunggal Ika – doslova Jednota v rozdílnosti. Platí od pestrého národnostního složení obyvatel až po velké přírodní bohatství, které zahrnuje především oblasti s velkou biodiverzitou, kterých dnes ve světě spíše ubývá. Indonésie je země kontrastů, proto se rozhodně vyplatí ji navštívit.

Indonésie se rozkládá na množství ostrovů a ostrůvků v jihovýchodní Asii a Oceánii – hranice vedoucí po souši sdílí Indonésie s Východním Timorem, Malajsií a Papuou Novou Guineou. Jde o republiku v čele s prezidentem. Hlavním městem je Jakarta. Vzhledem k rozloze 1 919 440 km2 a počtu obyvatel přesahujícím 250 milionů jde o čtvrtý nejlidnatější stát světa. Většinu obyvatel tvoří muslimové. Hlavními jazyky jsou indonéština, angličtina a němčina, platidlem pak indonéská rupie (IDR).

Historie a geografie

Indonésie - Bali

Název státu mají na svědomí zámořští cestovatelé, kteří spojili slova pro Indii (indus) a ostrov (nesos, z řečtiny). První pozůstatky lidského osídlení pocházejí už z doby před 2 miliony let a mají podobu legendárního Homo erectus, nazývaného Jávanský člověk. Většinu současné populace ale tvoří Austronésané, kteří se na ostrovy doplavili zhruba 2 000 let př. n. l. Rychle došlo k rozvoji zemědělství a brzy se přidaly i obchodní kontakty s Čínou a Indií. Zlatá éra Indonésie pak přišla ve 13. století s hinduistickým královstvím Madžapahit, kdy došlo i k první návštěvě muslimských cestovatelů. Evropané se do Indonésie dostali až v roce 1512. Díky tom use země dostala do područí Holandska, které ukončila až druhá světová válka. Nezávislost pak Indonésie získala v roce 1949.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Území Indonésie tvoří asi 17 508 ostrovů, z nichž obydlených je pouze 6 000. Největšími a zároveň nejznámějšími jsou Jáva, Sumatra, Kalimantan a Nová Guinea (území sdíleno se státem Papua Nová Guinea). Celá země leží v tektonicky aktivním pásu, proto se zde nachází množství aktivních sopek. Panuje zde tropické klima charakterizované obdobím monzunů. Nejvyšším bodem je Puncak Jaya (4 884 m. n. m.).

Indonésie – turistické cíle

Bunaken

Na ostrově Sulawesi najdeme jedinečnou lokalitou určenou především pro milovníky potápění. Sunaken je známý především množstvím živočichů, kteří zde žijí (může zde spatřit přibližně 70% všech druhů ryb v Tichém oceánu). Potápěči se jezdí hlavně od dubna do listopadu.

Ostrovy Gili

Hledáte-li místo pro ničím nerušený odpočinek, navštivte trojici ostrovů Gili. Atmosféra je zde velmi příjemná a neformální a posezení v množství plážových kaváren neruší žádný hluk dopravy, která je zde jednoduše zakázaná.

Národní park Komodo

Kdo by neznal legendární varany komodské, kteří vypadají, jakoby zrovna vylezli z Jurského parku? Na člověka útočí vzácně, takže si tři metry dlouhé ještěrky můžete s průvodcem bez obav prohlédnout.

Borobudur

Patrně nejznámější buddhistický chrám na světě, který po staletí ležel ukrytý hluboko v džungli pod vrstvami sopečného popela. Dnes je zrekonstruován a návštěvníky uchvátí především nádhernými výjevy vytesanými do kamene. Jde o jedno z nejnavštěvovanějších míst v Indonésii.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *