Prastará historická osada, věnné město českých královen i Salon republiky. To všechno je Hradec Králové a díky své bohaté a dlouhé historii má dnes návštěvníkům skutečně co nabídnout.

Hradec Králové je velké statutární město ležící na východě Čech a zároveň metropole Královéhradeckého kraje. Leží na soutoku dvou řek: Labe a Orlice, ve znaku má Českého lva držící písmeno G, co je počáteční písmeno poněmčeného jména krále Jiřího z Poděbrad a podle posledního sčítání poskytuje domov přes 92 000 lidí.

 

Hradec Králové – historie

Hradec Králové

Už nejstarší památky po osídlení jsou v okolí Hradec Králové bohaté. Pocházejí z pravěku i doby římského vlivu. Hlavní roli tu hrál jistě mělký brod přes Labe a celkový charakter krajiny. V 10. století na místě vyrostlo hradiště rodu Slavníkovců, které střežilo starou obchodní stezku.

Ve 12. století patří Hradec Králové k nejvlivnějším městům v českých zemích. Bohužel neznáme přesné datum, kdy došlo k jeho povýšení na město. O století později toto období prosperity završil král Přemysl Otakar I. Povýšením Hradce Králové na svobodné královské město. Byl zde vybudován nový gotický hrad, který byl určen pro ovdovělé české královny, které zde mohly v klidu dožít a žít z výnosů městských pozemků. Z této doby pochází i působivá gotická katedrála sv. Ducha na velkém náměstí.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

V 18. a 19. století složil Hradec Králové jako vojenská pevnost, později na jeho území došlo k prudkému urbanistickému rozvoji, který nenávratně poznamenal část města, což ale rozhodně nebylo ke škodě. Díky působivým stavbám navrženým slavnými architekty Gočárem a Kotěrou dostal Hradec Králové přízvisko Salon republiky, které mu zůstalo dodnes.

Hradec Králové – turistické cíle

Katedrála svatého Ducha

Gotická cihlová stavba na rohu Velkého náměstí je sídlem královéhradeckého biskupa a tím i celé diecéze. Její rozměry jsou impozantní, na délku měří 56 metrů a výška lodi v největším místě je 48 metrů. Interiér je působivý a rozhodně stojí za vidění.

Bílá věž

Prakticky hned vedle katedrály stojí Bílá věž se zvonem Augustinem. Věž je oblíbená především kvůli výhledu, který se z jejího ochozu rozprostírá po širokém i dalekém okolí. Velmi oblíbené jsou ranní prohlídky (za rozbřesku), ale využít můžete i denní a noční termíny.

Muzeum východních Čech

Půdorys muzea ve tvaru latinského kříže upoutá návštěvníky na první pohled. Uvnitř pak čeká několik stálých výstav stejně jako několikrát ročně měněné expozice, seznamující návštěvníky se vším, co se týká Hradce králové i jeho okolí od přírody až po historii. Vstupné je jednotné, na jednu vstupenku tak můžete navštívit všechny výstavy. V podkroví navíc najdete dílničku a koutek pro děti.

Další články z rubriky

Štítky: , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *