Největší ostrov světa s exoticky znějícím hlavním jménem s medvědem ve znaku láká turisty hlavně na nedotčenou severskou přírodu. Druhý největší ledovec na světě však svou přívětivou tvář příliš často neukazuje.

Autonomně patří Grónsko pod Dánské království, kterému vládne dánský král. Grónsko ovšem řídí i vlastní vláda a parlament. Hlavním městem je Nuuk, měnou dánská koruna. Více než 85% z celkového počtu 56 000 obyvatel tvoří rodilí Inuité, ostatní jsou z větší části Dánové nebo jiní Evropané.

Historie a geografie

Grónsko - plavba podle pobřeží

První známky osídlení pocházejí z doby 2 500 let př. n. l. Obyvatelé jsou původní indiáni ze severních končin Ameriky (Eskymáci), kteří se přes zamrzlou Beringovu úžinu dostali nejprve na Aljašku a poté i na Grónsko. Vikingové ho objevili až v roce 875, nejprve to byl Gunnbjørn Ulfsson a poté i Erik Rudý, který se do krajiny poryté sněhem a ledem snažil nalákat další krajany.

V 18. století se na ostrov začalo masivně šířit křesťanství, i to přispělo v roce 1814 k uzavření tzv. Kielského míru, při kterém se Grónsko dostalo pod přímou dánskou nadvládu, která s mírnými úpravami trvá dodnes.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Grónsko pokrývá druhý největší ledovec na světě (hned po Antarktidě) který způsobuje, že je obyvatelných pouhých 15% jeho území. Nejvyšším bodem je Gunnbjørn (3 700 m. n. m.). Území Grónska je typické bohatými nalezišti různých minerálů. Nachází se tu přes 500 různých druhů minerálů, přičemž 50 jich bylo popsáno geology přímo zde. Mezi ty nejtypičtější patří semenovit, sorensenit a tuttupit. Dále má země i bohaté zásoby ropy a zemního plynu. Ale největším přírodním bohatstvím Grónska je moře kypící životem.

Velkým problémem největšího ostrova na světě je v současné době tání ledovců. Okolní moře se díky rychle se pohybujícím proudům stále otepluje a voda o teplotě 3°C umí z ledovcové pokrývky ukrojit i několik metrů denně.

Grónsko – turistické cíle

Severogrónský národní park

Na území Grónska se nachází i další nej. Severogrónský národní park je největším přírodním parkem na světě. Je známý především svou populací divokých ledních medvědů. K vidění jsou také tuleni, tur pižmový nebo losi.

Výpravy za velrybami

Z vyhlídkové paluby grónské či dánské výletní lodě lze zahlédnout mnoho druhů velkolepých mořských kytovců. Patří mezi ně velryba grónská, narval jednorohý a asi nejčastěji se vyskytující běluhy. Ohromí i bohatství zdejšího ptačího světa. Alkouni, rackové nebo kormoráni rádi sedají na ráhna proplouvajících lodí a často na turistech loudí i malou svačinku.

Ostrov Disko

Největší ostrov grónského západního pobřeží je přístupný pouze lodí. Turisty láká především nádherně zvlněná krajina, která poskytuje dobré zázemí pro pohodové vycházky ale i několikadenní náročný trekking. Vděčným modelem fotografů jsou i kry poklidně plující nedaleko pobřeží, vytvarované oceánem do roztodivných tvarů.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *