Ghana bývá někdy označována jako subsaharská krajina pro začínající cestovatele se zajímavými památkami a vstřícnými obyvateli. Leží na ní ale i velká skvrna v podobě koloniálního i moderního otroctví a zároveň patří k africkým zemím s nejvyšším výskytem onemocnění AIDS.

Ghana (Republika Ghana) leží na západním pobřeží Afriky – její jižní břehy omývají vlny vod Guinejského zálivu. Sousedí se třemi státy: Pobřežím slonoviny, republikou Togo a státem Burkina Faso. Hlavní městem je Accra, měnou ghanský cedi (GHS).

Historie a geografie

Ghana

O historii Ghany před příchodem Portugalských kolonizátorů toho není příliš známo. Evropané sem dorazili v 17. století a od dvě století později převzala vládu nad Ghanou Velká Británie (država Zlaté pobřeží), udržela si ji jen do roku 1957. V důsledku občanské války se Ghana stala první africkou kolonií, která si vydobyla nezávislost.

Převážnou část země tvoří nížiny, kterým dominuje řeka Volta (s největší přehradní nádrží na světě). Nejvyšší bod se nachází ve výšce pouhých 883 m.n.m. v Tožské vrchovině u hranice s Togem. Na území Ghany se mísí dvě různá podnebí – sever země jsou typické vnitrozemské tropy se savanami, jih patří deštným pralesům s vlhkým klimatem rovníku.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Ghana je převážně zemědělská země, i když se na jejím území vyskytují různorodé hospodářské zdroje. Hlavní vývozním artiklem je kakao (cca 2/3 příjmu), dále pak dřevo, kokosové ořechy a káva. Na některých kakaových plantážích dochází k nelegálnímu zaměstnávání dětí, na což stále častěji poukazují různé mezinárodní organizace.

Ghana – turistické cíle

Tamale

Středně velké město Tamale je vyhledávané především díky rozvinutému turistickému zázemí. Nachází se tu státní i soukromá nemocnice, několik penzionů (a mnoho rodin ochotných ubytovat cizince) a internetová kavárna. K největším zážitkům patří velké týdenní trhy a výlety do okolního lesa.

Larabanga

V malé vesničce Larabanga je k vidění světový unikát: 600 let stará mešita postavená z bahna a rostlinného materiálu, kterou je nutno každý rok po období dešťů opravovat (ve vnitrozemí prší na přelomu června a července).

Národní park Mole

Národní park Mole je jedním z mála míst na světě, kde si lze užít unikátní pěší safari. K vidění jsou především různé druhy afrických sudokopytníků. Celý výlet je samozřejmě možné absolvovat i v džípu a park nabízí i ubytování v podobě dobře vybaveného hotelu.

Tropická zahrada v Accře

V hlavním městě Ghany je možné navštívit nádhernou tropickou zahradu s palmovými alejemi, pečlivě zastřiženými trávníky a různými druhy tropických rostlin. Mezi nejkrásnější zážitky patří bezpochyby procházka v tropické džungli v místním skleníku.

Pohřeb jako zajímavost

Ghana je známá výrobou unikátních rakví v nejrůznějších často bizarních tvarech. Bohatí lidé se rádi nechávají pohřbít v napodobenině toho, co jim do života přineslo největší zisky. Rakev může být například ve tvaru ananasu, ryby nebo nákladního auta. Pohřby patří k veřejným záležitostem a slušně se chovajícího turistu nikdo nevyhání.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *