Pro středoevropany má Gabon stále ještě nádech neprozkoumané exotiky. Návštěvníky láká spíše na přírodní krásy než na sofistikované technické či umělecké památky. Ke vstupu jsou nutná patřičná očkování a největší rizikem je malárie.

Gabon alias republika Gabon leží na západním pobřeží Afriky. Přímými sousedy jsou Kongo, Rovníková Guinea a Kamerun. Hlavním městem je Libreville, platidlem pak Frank Afrického finančního společenství. Hustotoa zalidnění je velmi nízká, není divu; při posledním sčítání žilo v zemi přibližně 1 500 000 lidí. Gabon má šest oficiálních jazyků, jedním z nich je francouzština další čtyři jsou kmenové (Fang, Myene, Nzebi, Bapounou a Bandjabi). Většina obyvatel vyznává křesťanství.

Historie a přírodní podmínky

Původními obyvateli Gabonu byli Pygmejové, ti byli později násilně vytlačení příchozími bantuskými kmeny (zejména Fangy). V 19. století se Gabon stal francouzským protektorátem, nezávislost si dokázal vydobýt až v roce 1960.

Gabon

Pobřeží je rovinaté hustě porostlé mangrovníkovi lesy s podmáčenou močálovitou půdou. Směrem ke středu kontinetu se zvadá Dolnoguinejská plošina. Nejvyšší bod (1575 m.n.m.) leží v pohoří Iboundji. Podnebí ponejvíce určuje blízký Guinejský záliv. Dvě třetiny státu pokrývá přírodní deštný prales s množstvím vzácných dřevin. Klima je horké a vlhké se silnými dešti v měsících od října do května.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Mezi největší lákadla patří přírodní parky a rezervace. K cestě do země je potřeba platný pas, doklad o zakoupení zpáteční letenky nebo potvrzení dokazující úmysl odcestovat brzy do jiné destinace. Chybět nesmí ani mezinárodní očkovací průkaz se zaneseným datem platného očkování proti žluté zimnici. Doporučené je preventivní užívání antimalarik, protože malárie je tu také velmi rozšířená.

Gabon – turistické cíle

 

Libreville

Hlavní město Gabonu může být pro turisty docela zklamáním. Působí poměrně chaoticky protože nad původním jádrem z koloniálních budov se vypíná množství vysokopodlažních staveb. Ulice bývají plné odpadků (vyjma centra) a ubytování se shání jen velmi těžko. Dojem může napravit návštěva národního muzea  Museé des Arts et Traditions, která patří k nejlepším ve střední Africe. Chrám L´Englise St. Michel proslavily dřevěné sloupy s vyobrazením známých biblických scén.

Lambaréné

Městečko na řece Ogooué proslulo především díky nositeli Nobelovy ceny mírů Albertu Schweitzerovi, který tu nějaký čas pobýval. Nemocnice, kterou založil zde funguje dodnes a za návštěvu stojí i tématické muzeum.

Národní park Loango

Nejnavštěvovanější park Gabongu a oblíbené místo pro fotografy. Jeho poloha při pobřeží Atlantiku umožňuje pozorování mořských živočichů (velryby, delfíni) i těch suchozemských (sloni, hroši) téměř současně.

Rezervace de la Lopé

Nejznámější turistické místo na řece Ogooué. Rezervace byla vytvořena jako ochrana přirozeného prostředí celé řady ohrožených zvířat. Mezi ta nejpopulárnější patří velké tlupy mandrilů, které mohou turisté pohodlně pozorovat při krmení.

Další články z rubriky

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *