Finsko je krajinou nádherných rozhledů, zajímavých historických památek a milých lidí. Patří také k několika málo státům, jejichž území se každým rokem zvětšuje. Mohou za to unikátní geografické podmínky.

Finsko se nachází v geologicky velmi aktivním území. Vyrovnávají ze zde propady vzniklé posunem litosférických desek. Každý rok se tak nad úroveň mořské hladiny vynoří asi 7 km², které rozšiřují území Finského státu. Finsko (Finská republika) je založeno na parlamentním systému, ve kterém má prezident jen nevelké pravomoci. Hlavním městem jsou Helsinki, měnou Euro. Od roku 1995 je Finsko součástí Evropské unie.

Finsko

Krajina je převážně rovinatá s menšími kopci a velkým množstvím jezer. Jde o největší koncentraci přírodních jezer na území jednoho státu vůbec, a podle odhadů se jich zde nachází okolo 60 000. Největším je Saimaa, které je zároveň pátým nejrozlehlejším jezerem Evropy. Haltitunturi – nejvyšší vrchol Finska ční do výše „pouhých“ 1 328 m.n.m.

Náhled do historie

První archeologické důkazy o osídlení Finska pocházejí z doby 8 000 let před naším letopočtem. Teprve v době železné (1200 – 500 let př. Kr.) začali obyvatelé Finska úžeji obchodovat s okolními zeměmi (především Švédskem). Země byla samostatná až do roku 1 154, kdy byla včleněna pod Švédsko, kde zůstala dalších 700 let. Základy kultury i jazyka jsou proto hluboce poznamenány švédskými vlivy.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

V roce 1808 dobyly Finsko armády cara Alexandra I. Samostatnost si Finsko vydobylo až o více než sto let později, v roce 1917.

Finsko – turistické cíle

Helsinki

Metropole Finska leží na pobřeží, přímo v četných zálivech a na malých ostrůvcích. Pohled na Helsinki z paluby výletní lodi je nezapomenutelný. Mezi nejnavštěvovanější památky zde patří kostel Temppeliaukio, známý také jako kostel rocku, protože je velmi častou využíván jako koncertní hala. Za návštěvu stojí i skanzen Seurasaari s ukázkami lidové dřevěné architektury. Helsinki se také pyšní nejnižší mírou kriminality ze všech metropolí EU.

Oulu

Hlavní město severního Finska je centrem pokroku a moderních technologií. Z historickým památek se kvůli požáru v 19. století dochovalo jen málo – především původní rybářské domky a katedrála. Návštěvníky na konci sezóny také potěší množství hub, které rostou v okolních lesích (Finové je téměř nesbírají).

Napapiiri – za severním polárním kruhem

Typické okrové sruby i chatky přivítají každého, kdo touží poznat pravou polární noc. Městečko Napapiiri leží až za hranicí severního polárního kruhu a návštěvníky přivítá množstvím pohodlných hotýlků a bungalovů. Leží tu i známá vesnička Santa Clause, kterou lze navštívit po celý rok. Zdejšímu nejznámějšímu „obyvateli“ můžete dokonce napsat i dopis.

Adresa na Santa Clause:

Santa Claus’ Main Post Office
Santa’s Workshop Village
Tähtikuja 1, Rovaniemi
96930 ARCTIC CIRCLE.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *