Africká země s neobvyklým úředním jazykem, kterou ze všeho nejvíc proslavil paleontologický objev a pasáž z Bible. Jinak jde totiž o jednu z nejchudších zemí světa, kam se vypraví jen ti nejodvážnější turisté hledající jedinečné zážitky.

Etiopie – celým jménem Etiopská federativní demokratická republika – je vnitrozemský stát ležící v tzv. Africkém rohu (východ kontinentu). Sousedí s pěti státy: Eritrea (sever), Keňa a Súdán (jih), Džibutsko a Somálsko (východ), Jižní Súdán (západ).

Metropolí země je Addis Abeba založená císařem Menelikem II v 19. století. Dnes počet obyvatel dosahuje hranice 3,5 milionu, což je ale jen zlomek celkového počtu obyvatel Etiopie, který se pohybuje okolo 97 milionů. Úředním jazykem je amharština, platí se zde etiopským birrem (ETB).

Historie a geografie

Ethiopie - kamenné kostely v LalibelaVe vědeckých kruzích je Etiopie známá jako místo objevu jednoho z nejvýznamnějších předků dnešního člověka, slavného Australopitheca. První významná říše se tu ale objevila až ve 3. století př.n.l. Šlo o Aksumskou říši, která je zmíněna i v Bibli, protože podle legendy ji založil potomek krále Šalamouna a královny ze Sáby. Obyvatelé postupně přijali křesťanství, které se ve středověku transformovalo na islám. Vládli zde císaři a až na pětiletou výjimku v podobě italské okupace šlo vždy o samostatný stát. V zemi panuje přísný autoritářský režim.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

I díky tomu patří Etiopie mezi nejchudší země na světě. Krajina zemědělství příliš nakloněna není. Tvoří ji převážně velká náhorní plošina rozdělená na dvě části Velkou příkopovou propadlinou. Nejvyšším bodem Etiopie je hora Ras Dašen ( 4 620 m.n.m.). Zemědělsky využitelných je pouhých 17% země což spolu s nízkou modernizací tradičních pěstitelských postupů uvrhlo Etiopii v období sucha několikrát do období hladomoru.

Etiopie – turistické cíle

Aksum

Bývalé hlavní město Etiopie v sobě skrývá krásnou ukázku původní etiopské architektury. Sloh těch nejstarších budov je velmi zdobný a nápaditý. Sjíždějí se sem také milovníci mýtů a legend. V areálu kostela sv. Marie Sionské se totiž nachází nenápadná kaple, ve které je údajně uschována archa úmluvy. Veřejnosti je nepřístupná, ale nahlédnout dovnitř se dá alespoň skrz malé okénko.

Lalibela

Horské městečko na severu Etiopie. Proslulo především díky 11 kamenných kostelům s unikátní architekturou. Návštěvníky potěší i přístupný labyrint a budovy vytesané přímo do skal. Nejkrásnější je kostel sv. Jiří s charakteristickým křížovým tvarem a nádhernou přístupovou cestou. Interiéry všech kostelů jsou přístupné a zdobené obrazy a sochami. V kostele Golgotha najdete navíc i hrobku legendárního krále Lalibela.

Addis Abeba

Současné hlavní město Etiopie je charakteristické celoroční příjemnou teplotou a bohatým zázemím pro turisty. Poskytuje příjemné ubytování a skvělé restaurace a kavárny. Památky jsou tu hlavně industriální a Addis Abeba ze všeho nejlépe poslouží jako základna pro další výlety po Etiopii.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *