Estonsko, celým názvem Estonská republika (Eesti Vabariik), je nejsevernější z tzv. pobaltských republik. Leží na severovýchodě Evropy a sousedí s Ruskem a Lotyšskem. Od roku 2004 je členem Evropské unie a Severoatlantické aliance.

Podle posledního sčítání lidu má asi 1 300 000 obyvatel. V hlavním městě Tallinn jich žije asi 400 000. Měnou je od roku 2011 Euro, které vystřídalo Estonskou korunu. Mezinárodní zkratkou se Estonsko označuje jako EST.

Historie Estonska

Ještě před 10-14 000 lety bylo Estonsko kompletně pokryté kontinentální ledovcem. Po ústupu doby ledové došlo k osídlení území pravěkými obyvateli. Nejstarší doložené osídlení pochází z doby 8 000 let před naším letopočtem a rozkládalo se okolo řeky Pärnu. Země byla samostatná až do roku 1227 (do té doby stihli obyvatelé přijmout křesťanství), kdy si kontrolu nad území přivlastnil řád německých rytířů. Po Křižácích se v čele země vystřídali postupně Dánsko, Švédsko, Polsko a nakonec Rusko. Až do roku 1918 byla většina místních významných šlechticů německé národnosti. Po pádu carského Ruska během Říjnové revoluce vyhlásilo Estonsko 24. února nezávislost a většina německé aristokracie se odstěhovala. Zbytek pobaltských Němců přiměl v roce 1939 k odchodu Hitler, který jim doporučil návrat do vlasti. V následujícím roce byla země obsazena sovětskými vojsky a samostatnost opět získala až o 46 let později.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Estonsko Tallinn

Přírodní podmínky

Estonsko leží na východním pobřeží Baltského moře. Průměrná nadmořská výška krajiny činí pouhých 50 m. n. m. a nejvyšším bodem je hora Suur Munamägi (318 m. n. m.). Z nerostného bohatství stojí za zmínku pouze naleziště ropných břidlic a vápence. Ale země je bohatá na dřevo (lesy pokrývají asi 45% území) a jezera. Odhady mluví asi o 1400 jezer a jezírek doprovázených mnoha močály a rašeliništi. Největší Čudské jezero zabírá 3 555 km². Počet ostrovů patřících k Estonsku přesahuje počet 1500 a dva z nich (Saaremaa a Hiiumaa) tvoří dokonce samostatné kraje.

Estonsko – turistické cíle

Tallinn

Hlavní město nabízí celou řadu pamětihodností a zajímavých míst. Známá je například Televizní věž, Kostel sv. Olafa a Radnice a Radniční náměstí. Středověké centrum města je zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Toompea

Zřícenina hradu z 11. století, ze které je nádherný výhled na celý Finský záliv. Část areálu tvoří barokní zámek postavený Kateřinou Velikou, ve kterém dnes sídlí vláda.

Kunda

Kunda je malé městečko oblíbené českými a slovenskými turisty především pro svůj exotický název. Příjemné zastavení na cestě do Tallinnu.

Národní park Lahemaa

Jeden z největších a nejznámějších národních parků Estonska. Je oblíben především pro svou nedotčenou přírodu s množstvím rostlinných a živočišných druhů (čáp černý, bobr evropský, jeřáb popelavý a další).

Další články z rubriky

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *