Eritrea patří mezi turisticky velmi zajímavé země, zejména pokud toužíte po neobvyklých a úplně nových zážitcích. Složitá bezpečnostní situace a všeobecná chudoba způsobila, že návštěvníků z cizích zemí sem prozatím moc nejezdí. Je tedy stále co objevovat, i když za cenu určitých omezení.

Eritrea nebo také Stát Eritrea leží v oblasti tzv. Afrického rohu ve východní části Afriky u břehů Rudého moře. Podle posledního sčítání z roku 2009 má něco málo přes 5 000 000 obyvatel. Hlavním městem je Asmara, měnou nakfa (ERN), která se dělí na sto centů. Oficiální úřední jazyk tu nemají, ale domluvíte se anglicky, arabsky a tigrajsky.

 

Eritrea - typické panoramaHistorie a geografie

První archeologické nálezy na území Eritreje spadají do období přibližně 1 000 let př. n. l. a to od přistěhovaleckých semitských národů. První státní útvar vznikl ve 3. století př. n. l. a známe ho jako Aksumskou říši, jejíž vládci do země později přinesli křesťanství. Později po úpadku Aksúmu začali obyvatelé hojně přejímat islám, což umocnila i okupace Osmanskou říší v 16. století.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Po Osmanech do země přišli Egypťané, Britové a nakonec Italové. Při vypořádání po druhé světové válce připadlo území Eritreje pod správu Etiopie, na které si ale v roce 1993 vydobylo nezávislost. Dnes v zemi panuje poměrně přísný autoritářský až totalitní režim, který brzdí rozvoj původně slibné ekonomiky a odrazuje turisty díky přísným bezpečnostním opatřením. Zakázáno je například vstupovat do hraničního pásma Eritreje se Súdánem.

Eritrea se rozkládá na ploše 124 399 km2, přičemž vodní plocha tvoří jen nepatrné procento. Zbytek je poušť a savana. K území státu patří také více než 300 ostrovů v Rudém moři, nichž většina je neobydlená. Nejvyšším bodem krajiny je hora nesoucí název Soira (3018 m. n. m.). Občas zde dochází k zemětřesením nebo mírné sopečné aktivitě.

Eritrea – turistické cíle

Klášter Geghard a údolí Azat

Většina nejkrásnějších památek v Eritreji spadá do období arménské kultury. V klášteře Geghard je k vidění množství hrobek a kostelíků vytesaných přímo do skály (ne nepodobných kostelům v Lalíbela v Etiopii). Celé údolí Azat, ve kterém klášter leží, obklopují vysoké a strmé útesy, díky kterým samotné stavby působí ještě velkolepěji.

Byzantské kláštery Sanahin a Haghpat

Tyto památky z 10. – 13. století dokládají rozmach křesťanství v Eritreji. Mísí se zde typická byzantská architektura s lidovými prvky obyvatel Kavkazu. Leží v regionu Lorri.

Kostely a katedrála v Ečmiadzinu a archeologická lokalita  Zvartnoc

Pokud jste vždycky toužili navštívit skutečné archeologické naleziště, pak máte ve Zvartnocu jedinečnou příležitost. Seznámíte se s architektonickými počátky typických eritrejských kupolovitých kostelů a později navštívíte jejich mladší příbuzné v Ečmiadzinu. Jako na jednom z mála míst v Eritreji zde najdete anglické popisky.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *