Ekvádor je státem Jižní Ameriky, který se nalézá přesně na rovníku. Od zeměpisné polohy tohoto státu je ostatně odvozen také jeho název. Ecuador totiž ve španělštině znamená „rovník“.

Obyvatelstvo Ekvádoru je tvořeno potomky indiánských domorodých kmenů, ale i míšenci indiánů, Španělů a Afričanů.

Druhé nejvýše položené hlavní město

Hlavním městem Ekvádoru, jež má rozlohu 256 tisíc kilometrů čtverečních, je Quito. Tato ekvádorská metropole je zajímavá tím, že se jedná o druhé nejvýše položené hlavní město na světě (2850 m. n. m.).

Centrum Quita, jež leží na východním svahu aktivního stratovulkánu Pichincha, bylo navíc vyhlášeno památkovou rezervací UNESCO.

Obyvatelstvo Ekvádoru

V celkem 24 ekvádorských provinciích žije kolem 14 milionů obyvatel. Z toho 30 procent tvoří indiáni z kmenů Chívarů a Kečuů, kteří obývají východ země. Další původní indiánské kmeny žijí na západním pobřeží či v ekvádorské části And.

Míšenci a oficiální jazyk

Více než 55 procent dnešního ekvádorského obyvatelstva tvoří míšenci. Jde zpravidla o potomky původních indiánů, dále Španělů, ale i Afričanů. Právě Afričané byli v minulosti spolu s indiány nuceni pracovat jako otroci na cukrových plantážích.

Oficiálními jazyky v Ekvádoru jsou španělština, kečuánština a šuárština. Nejčastěji se však používá španělština.

Hospodářství Ekvádoru

Obyvatelé této chudé země nacházejí obživu nejvíce v zemědělství, dále se zde uplatňuje těžba a rafinace ropy, výroba cementu, petrochemie a potravinářství. A co je hlavním vývozním artiklem Ekvádoru? Ropa, kakao, káva, banány, balzové dřevo nebo garnáti.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Souostroví Galapágy

Součástí Ekvádoru je proslulé souostroví 18 sopečných ostrovů Galapágy, kde se nacházejí jedinečné druhy zvířat. Jde například o prehistoricky vyhlížející ještěry (např. leguán mořský), obří suchozemské želvy, jež dostaly název želvy sloní, dále tučňáky galapážské, lachtany galapážské, kormorány galapážské, volavky galapážské nebo Darwinovy galapážské pěnkavy.

Charles Darwin

Galapágy se navíc proslavily i tím, že zdejší endemické živočišné druhy v roce 1835 celých pět týdnů zkoumal britský přírodovědec Charles Darwin. Na základě výsledků pozorování těchto živočišných druhů pak Darwin formuloval své slavné teorie.

Na základě těchto teorií pak vydal svou práci O původu druhů, v níž je zveřejněna evoluční teorie založená na přírodním výběru (tj. přežije ten silnější a ten, který se dokáže přizpůsobit).

Národní park Yasuni

V Ekvádoru se rovněž nachází významný Národní park Yasuni, který pokrývá zhruba deset tisíc kilometrů čtverečních Amazonského deštného pralesa. V této oblasti žije velké množství druhů rostlin a divoké zvěře. Setkáte se zde i se vzácnými druhy opic, ptáků či obojživelníků.

Domorodé kmeny

Národní park Yasuni obývají původní indiánské domorodé kmeny – například kmeny Waorani, Tagaeri či Taromenani. Takový kmen Huaorani se ještě před několika desítkami let vyhýbal jakémukoli kontaktu s okolním světem.

Miliony barelů ropy

Pod Amazonským pralesem v Ekvádoru se ovšem ukrývá až 846 milionů barelů ropy, které přitahují těžaře jako magnet. Tato ropná naleziště zasahují právě i do Národního parku Yasuni, kde omezená těžba roby probíhá již od sedmdesátých let dvacátého století.

Rozšíření těžby ropy

V současné době by ovšem měla být tato těžba rozšířená i do dalších území tohoto ekvádorského národního parku. Nedotčená příroda tak bude muset ustoupit těžbě ropy. Podle současného prezidenta bude výtěžek z této těžby využit na zmírnění chudoby obyvatel Ekvádoru.

Zamítnutí petice

Těžaři tedy dostali od vedení Ekvádoru zelenou. A to i díky tomu, že stát zamítnul petici za konání referenda o povolení těžby ropy v národním parku Yasuni.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *