Edinburgh zvaný také Athény severu proslul jako centrum kultury a vzdělanosti středověkého Skotska. Dnes nabízí místo pro život asi půl milionu obyvatel a patří k nejznámější turistickým místům Anglie. Představuje ukázku nádherné architektury, okénko do historie i místo s nádhernými výhledy do okolní přírody.

Hlavní město Skotska Edinburgh je s východu a severu obklopeno divokým mořským zálivem Fifth of Forth s nezaměnitelnými panoramaty rozeklaných útesů a nádhernou nedotčenou přírodou. Staré Město je kulturním centrem Edinburghu a srdcem celé oblasti. Poskytuje zázemí turistům s atmosférou temného středověku i příležitosti pro bujarý noční život, kteří si místní i návštěvníci s oblibou užívají.

Edinburgh – turistické cíle

Edinburgh - Staré MěstoHrad Edinburgh (Edinburgh Castle)

Dominanta celého města, kterou ročně navštíví přes milion anglických i zahraničních turistů. Jeho základy byly vybudovány na sopečném kopci – přirozené dominantě celé oblasti, které poskytovala maximální možnou míru bezpečnosti a široké možnosti obrany v případě útoku. Samotné město Edinburgh vyrůstalo nejdříve v těsné blízkosti hradu a hrad byl významnou zastávkou v itineráři skotských králů a královen na objížďce jejich panství.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Palác Holyrood (Palace of Holyroodhouse Canongate  )

Když britští monarchové cestují po Skotsku, nacházejí útočiště právě v paláci Holyrood ležící v okrajové klidně části města uprostřed bujaré a pečlivě udržované zeleně. Turistům cestujícím do Edinburghu jsou zpřístupněny pouze některé části paláce a samozřejmě cenná sbírka umění ve zdejší galerii.

Skotské národní muzeum (National Museum of Scotland )

Edinburgh hostí také největší skotské muzeum, zabývající se historií tohoto pozoruhodného národa. Stálé expozice jsou doplněny pravidelně se obměňujícími tématickými výstavami zaměřenými na konkrétní období nebo sociální či politickou tématiku, která se Skotska bezprostředně týká.

Scottův památník (E. Princes St Gardens)

U břehu řeky protékající Edinburghem se tyčí viktoriánský památník ve velkolepém gotickém stylu, který byl vztyčen jako připomínka odkazu spisovatele Sira Waltera Scotta. Nejkrásnější pohled na Scottův památník se naskýtá v noci, kdy citlivé podsvícení zvýrazňuje jemné detaily práce brilatních gotických kameníků.

Arturovo sedlo (Arthurs Seat)

Arturovo sedlo je nejvyšším vrcholem parku Holyrood s výškou 251 metrů nad mořem. Z jeho vrcholu se naskýtá úžasný pohled na město a hrad Edinburgh a procházku zpříjemní velké množství rostlinných druhů, které jsou v popředí zájmu britských biologů.

Blackford Hill

I když Blackford Hill nepatří mezi nejvyšší kopce Edinburghu, procházka sem se skutečně vyplatí. Leží stranou od nejznámějších turistických míst, proto je výlet na jeho vrchol příjemným zpestřením a oddechnutím při aktivním trávení dovolené. Zajímavý je díky krásnému výhledu i rybníku s bohatou ptačí populací, která zaujme každého milovníka přírody.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *