Země krásných přístavů a rozhledů do krajiny stejně jako moderní zábavy reprezentované známým Legolandem. Dánsko – to není jen soška mořské panny u pobřeží Kodaně. Cestovatelských zajímavostí tu najdete mnohem více.

Dánsko nebo také Dánské království (tvořené ještě autonomním územím Grónska a Faerských ostrovů) je země na severu Evropy. Hlavou je král (respektive královna), ale výkonnou moc drží parlament. Hlavní městem je Kodaň, měnou Dánská koruna. Má jednu jedinou suchou hranici a to s územím Německa. Mezi další nejbližší státy patří Polsko, Švédsko a Norsko. Dánsko počítáme mezi tzv. severské země i přesto, že neleží na Skandinávském poloostrově.

 Historie a geografie

Dánsko

Až do 11.století našeho letopočtu byli obyvatelé Dánska v Evropě známi jako sveřepí a nebojácní Vikingové. S příchodem křesťanství se však jejich výbušná povaha začala postupně uhlazovat. V 18. století dorazila do zdejší krajiny průmyslová revoluce a v roce 1849 došlo k proměně dosavadní řízení státu na konstituční monarchii. Dnes je Dánsko členem Evropské unie a společenství NATO.

Dánsko se rozkládá především na území Jutského poloostrova a také na 443 větších či menších ostrůvcích (ze kterých je ovšem celoročně obývaných pouhých 76). Mezi ty nejdůležitější patří Fyn a Sjælland. Povrch země je převážně rovinatý a nížinný. Léta jsou spíše chladná, zimy pak mírné a deštivé. Podnebí tedy řadíme spíše mezi oceánské. Dánsko je zemí častých větrů a mlh.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Západní část území pokrývají četná rašeliniště a vřesoviště. Největší řekou je je Gudenå, nejvyšší bod hora Møllehøj (171 m n. m.) Průměrná nadmořská výška Dánska činí pouhých 30 m n. m.

Dánsko – turistické cíle

Kodaň

Metropole Dánska, která z malé části leží i ve Švédsku, je kulturním i společenským centrem země. Návštěvníky láká především Královský palác Amalienborg, mohyly a runové kameny v oblasti Jelling nebo velké množství nádherných kostelů, z nichž nejvýznamnější je Vor frue Kirke (kostel Matky Boží). Za návštěvu jistě stojí i slavné muzeum Glyptotek ny Carlsberg nebo zoologická a botanická zahrada. Zapomenout bychom neměli ani na slavnou sošku mořské panny na motivy pohádky H. Ch. Andersena.

Západní Jutsko

Dánsky Vestjylland je známé svými písečnými plážemi na pobřeží a křišťálově čistými lagunovými jezery. Milovníky historie určitě nadchnou bunkry z druhé světové války, obdivovatelé přírody pak spíše ocení přístav Esbjerg s nádherným mořským akváriem nebo Muzeum jantaru ve městě Skive. Najdete zde také město Ribe – nejstarší ve Skandinávii (pochází z 8. století). Západní Jutsko má v létě také dobré podmínky pro windsurging.

Jižní Jutsko

Sydjylland láká turisty především na údajný Hamletův hrob a historické město Helsingør se zámkem Kronborg v renesančním stylu. Kopce Mols Bjerge zase svou nádhernou scenérií vyzývají k aktivní pěší turistice nebo vyjížďce na kolech.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *