Cookovy ostrovy patří ke kouskům země s nejpohnutější minulostí. Ještě donedávna byly známé jako ostrovy lidojedů, dnes však jde o vyhledávanou turistickou destinaci. A co je na nich vlastně tak zajímavého?

Cookovy ostrovy (Cook Islands) jsou souostroví, ležící v Tichém oceánu. V současnosti jde o samostatnou parlamentní demokracii, velmi volně přidruženou pod správu Nového Zélandu jako součást Novozélandského království.

Hlavním městem Avarua, ležící na ostrově Rarotonga, který je ze všech 15 ostrovů tvořících Cookovy ostrovy největší. Na rozloze 240 kilometrů čtverečních žije přibližně 20 000 obyvatel, převážně Maorů, kteří byli v roce 1823 násilně obráceni ke katolické víře. Maorové jsou známí především pro svá abstraktní modrá tetování a dřívější divoký způsob života, při kterém nebylo lidožroutství žádnou výjimkou. Úředními jazyky Cookových ostrovů jsou angličtina a maorština Cookových ostrovů.

Cookovy ostrovy

Cookovy ostrovy – pohnutá historie 

Poprvé byly Cookovy ostrovy objeveny evropskými námořníky v roce 1595. Tehdy přistál španělský mořeplavec Álvaro de Mendaña de Neira na ostrově Pukapuka, o jedenáct let později přistál Portugalec Pedro Fernandéz de Quiros na ostrově Rakahanga. V roce 1764 si od Britů vysloužil ostrov Pukapuka název Danger Island, protože se jim zde nepodařilo přistát.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Teprve mezi lety 1772 a 1779 byly jižní ostrovy navštíveny slavným mořeplavcem Jamesem Cookem, po kterém později dostaly své jméno. Anglický námořník tedy nebyl jejich objevitelem, jak se někdy mylně tvrdí.

Slavný kapitán William Bligh a jeho loď Bounty se na Cookových ostrovech objevily v roce 1789 a přivezli s sebou chlebovník, který zde dodnes hojně roste. Nejstrašnější kapitola dějin Cookových ostrovů ale přišla až v roce 1818, kdy u jejich břehů přistála loď Cumberland z obchodníky z Austrálie a Nového Zélandu, kteří tu hledali santalové dřevo. Mezi nimi a domorodci ale vypukl ostrý spor, který skončil smrtí několika návštěvníků, mezi nimi a přítelkyní kapitána Ann Butchers, která byla spolu s ostatními oběťmi rituálně snězena a její kosti ozdobily náčelnickou chýši. Je jedinou ženou, která podle řádění kanibalů na Cookových ostrovech.

Cookovy ostrovy – turistické cíle

Rarotonga

Největší ostrov Rarotonga je vstupní branou pro všechny, kteří přilétají na Cookovy ostrovy. Odsud se lze dostat letadlem i lodí na každý ostrov i atol. Jde o nádherné místo obklopené korálovými útesy, vhodnými pro šnorchlování a potápění. Oblíbené jsou také plavby lodí s proskleným dnem a výlety na motorkách nebo skútrech do malebného vnitrozemí

Palmerston

Ostrov nebo spíš atol Palmerston je zajímavou raritou Cookových ostrovů. V roce 1863 si ho pro sebe zabral lodní tesař William Masters, přivedl si sem i své tři polynéské manželky a brzy se mu podařilo zplodit spoustu dětí a zalidnit tak celý ostrov. Dnes jich na samotném atolu žije asi 50 a na zbylém území Cookových ostrovů asi dalších 1 000. Všichni jsou na svůj původ náležitě hrdí. Poznáte je podle bezchybné angličtiny s lehkým gloucestershireským přízvukem.  

Další články z rubriky

Štítky: , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *