kvalitní terénní offroad pneumatiky

Po světě můžete cestovat různými způsoby. Pokud však toužíte po co největší nezávislosti a svobodě, vyrazte za poznáním terénním autem 4×4. Ať už máte vlastní, nebo si ho na cestu vypůjčíte, čeká vás dobrodružství, jaké byste jinak nezažili. V offroadu bez problémů navštívíte i místa, o kterých mnozí běžní turisté mohou pouze snít.

Tři zásadní výhody cestování autem

Oproti autobusové, vlakové nebo letecké dopravě má cestování autem celou řadu výhod. A u terénního to platí dvojnásob, protože se dostane téměř všude. Tam, kde končí možnosti osobního vozidla, nastupuje právě offroad.

  • Dostanete se i na turismem dosud nezasažená místa.
  • Cestujete podle vlastního časového plánu, neřešíte spoje a jejich návaznost.
  • Auto může posloužit i jako ubytování.

kvalitní terénní offroad pneumatiky

Ve znamení absolutní volnosti

Vůz s pohonem všech kol zvládne i velmi náročný až extrémní terén. Vystoupáte s ním po nezpevněných horských a celkově špatně upravených cestách, sjedete strmé svahy, projedete lesem, přes kopcovité louky, pole a pastviny, nebo s ním dokonce přebrodíte potok či řeku. Musí však splňovat několik základních parametrů – silný motor, spolehlivý záběr při pomalých převodech, nízké těžiště a hlavně offroad pneu. Právě pneumatiky se výrazně podílejí nejen na bezpečnosti jízdy, ale i komfortu posádky. Poradíme vám s jejich výběrem.

kvalitní terénní offroad pneumatiky

 

Bahno, písek, štěrk, asfalt – jaké gumy zvolit?

Před nákupem vhodných pneumatik zauvažujte nad tím, kam se s „teréňákem“ chystáte vyrazit a na jakém povrchu budete převážně jezdit. Pokud byste pořídili silniční druh, pak byste s ním například na horách příliš neuspěli. A platí to samozřejmě i naopak.

Co se týče základních vlastností kvalitní offroad pneumatiky, zaměřte se zejména na to, zda má odpovídající hluboký vzor ideálně s šípovitým dezénem, zesílenou konstrukci proti případným deformacím a proražení a dostatečně tuhé bočnice. Jaký typ je vhodný pro konkrétní podmínky? Napoví vám následující tabulka.

Terén

Vhodný typ pneumatik

Vlastnosti

převážně asfalt, občasně nenáročný a mírný terén HT (Highway terrain) spíše tvrdší, vzorek není tak hluboký, podobá se klasickému silničnímu
asfalt i povrchy s bahnem, pískem, štěrkem AT (All terrains) – univerzální středně tvrdé, vzorek o něco hlubší než u HT
povrchy s blátem, hrubým štěrkem, hluboký sníh MT (Mud terrain) spíše měkčí, vzorek je hluboký
těžký terén s blátem a hrubým štěrkem – nevhodné pro asfalt EXT (Extreme terrain) velmi hluboký vzorek, robustní provedení, vyztužená konstrukce

Co se týče rozměrů pneu, podívejte se do technického průkazu vozidla, kde potřebné informace o šířce, profilu a průměru najdete. Velmi důležitým aspektem je také životnost. Ta se odvíjí nejen od způsobu využití, ale také od kvality terénní offroad pneumatiky samotné. V tomto ohledu doporučujeme zvolit osvědčené značky a vyhnout se bezejmenným nebo čínským výrobkům.

kvalitní terénní offroad pneumatiky

Tipy na TOP místa v Evropě

Na závěr přinášíme tipy na evropské země, které jsou pro offroad dobrodružství jako stvořené.

  • Ukrajina
  • Rumunsko
  • Itálie (Alpy)
  • Španělsko (Pyreneje)
  • Řecko
  • Albánie
  • Černá Hora

Další články z rubriky

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *