Statutární město České Budějovice patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům u nás. Návštěvníky lákají četné památky, půvabná krajina i bohatý kulturní život stejně jako rozmanité okolí s množstvím dalších turisticky atraktivních cílů.

Město České Budějovice najdeme v Jihočeském kraji, kde slouží jako správní a kulturní centrum celé oblasti. Městská zástavba poskytuje domov přibližně 90 000 obyvatel, ale přičteme-li k tomuto počtu i přilehlé aglomerace, dostaneme se k číslu 150 000. Původ názvu města musíme hledat v původní osadě Budivojovice, jejíž název byl postupně komolen až do dnešní podoby. Známé je také německé pojmenování Budweis a to především díky skvělému pivu, které se zde vaří.

Nahlédnutí do historie Českých Budějovic

České Budějovice

Původně vznikly České Budějovice poblíž významných obchodních cest za vlády Přemysla Otakara II. Až do doby husitských válek byly významným centrem a protipólem neustále se rozpínající moci Rožmberků. Z destrukce náboženského tažení se vzpamatovaly až v relativně klidném 16. století, kdy město rozkvetlo díky nově započaté těžbě stříbra a vaření piva a samozřejmě také příjmům z rybníkářství.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Během stavovského povstání se dokonce staly České Budějovice na čas hlavním městem říše, když se sem z Prahy přemístili vysocí hodnostáři a některé důležité úřady. Další významné pošťouchnutí přišlo až v 19. století, kdy byla do města přivedena železnice. Během druhé světové války nálety amerického letectva České Budějovice značně poškodily, ale díky masivní poválečné obnově jsou i dnes klenotem nejenom Jihočeského kraje, ale i celé České republiky.

České Budějovice – turistické cíle

Muzeum koněspřežky

Od května do září můžete navštívit železniční domek číslo 1, který dnes ukrývá půvabné Muzeum koněspřežky. Expozice popisuje nejenom život tehdejších železničních pracovníků ale také historii železnice v této oblasti jako takové.

Katedrála sv. Mikuláše

Původně gotický kostel ze 13. století byl o čtyři století později přestavěn do dnešní velkolepé trojlodní podoby. Interiéry z 18. století si lze prohlédnou obvykle v době pravidelných bohoslužeb nebo při prohlídkách v rámci kulturních akcí (Noc kostelů apod.).

Rabenštejnská věž

Jeden z mála pozůstatků městského opevnění je Rabeštejnská věž ze 14. století. V objektu, který původně sloužil jako vězení dnes najdete zajímavou expozici historických zbraní, přístupnou od června do září.

Samsonova kašna

Na Náměstí Přemysla Otakara II. najdete jednu z největších funkčních barokních kašen v našich zemích. Samson na lvu je podpírán čtyřmi mohutnými chrliči. V její blízkosti najdete i záhadami opředený bludný kámen, který stojí na místě bývalého popraviště.

Pivovar Budějovický Budvar

Pokud vás láká možnost nahlédnout pod pokličku výroby nejznámějšího českého piva, navštivte Pivovar Budějovický Budvar (adresa: Karolíny Světlé 4). prohlídku je možné objednat celoročně v předem stanovených termínech.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *