Na planetě Zemi se nachází celkem 24 časových pásem. Podle původní koncepce měl být zemský povrch rozdělen do těchto pásem poledníky po patnácti stupních. V praxi je však velikost pásem často přizpůsobena hranicím států, nebo dokonce hranicím kontinentů.

Na Zeměkouli se nachází celkem 24 časových pásem.

Co je časové pásmo

V každém časovém pásmu, jež má své hranice, platí tzv. pásmový čas. Z toho vyplývá, že celá oblast Země, pod kterou si můžete představit pás od severu k jihu široký zhruba patnáct stupňů zeměpisné šířky, používá shodný místní čas. Tento čas je přitom určen posunem od koordinovaného světového času (UTC – Coordinated Universal Time).

Koordinovaný světový čas

Koordinovaný světový čas je zaveden v časovém pásmu, v němž se nachází významný nultý poledník, který prochází Greenwischskou hvězdárnou v Londýně. Na rozdíl od greenwichského středního času, který udává čas platný v časovém pásmu základního nultého poledníku (a vychází tak ze zemské rotace), je koordinovaný světový čas (UTC) založený na atomových hodinách, a je tedy na rotaci Země nezávislý.

Místní časy na Zemi

S jakými místními časy se na planetě Zemi konkrétně setkáte? Vycházet byste přitom měli ze základního časového pásma, v němž platí koordinovaný světový čas (UTC) a které se nachází kolem nultého poledníku.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Rozdíl počtu hodin

Ostatní časová pásma jsou definována rozdílem počtu hodin, o které se v nich platný čas liší od světového koordinovaného času (UTC). Platí, že časy dvou sousedících časových pásem se zpravidla liší o jednu hodinu.

Počítání místního času

Při cestování od nultého poledníku na východ si k platnému koordinovanému světovému času přečtěte v každém časovém pásmu jednu hodinu. Naopak při cestě na západ si ručičku na hodinkách posuňte zpět.

Příklady místního času

Středoevropský čas (SEČ) je označen jako UTC+1, protože je vzhledem k UTC posunut o jednu hodinu napřed. Naopak například čas, který platí v americkém New Yorku je oproti platnému koordinovanému světovému času posunut o pět hodin zpět. Pro časové pásmo v New Yorku tak platí UTC-5.

Místní čas v České republice

Jak se počítá místní čas v České republice? V zimním období (říjen až březen) je dán jako UTC+1, tento místní čas je označován jako čas středoevropský (SEČ). V období letního času (březen až říjen) je zase dán jako UTC+2 a označuje se jako středoevropský letní čas (SELČ).

Datová hranice

V případě, že se ocitnete na druhé straně polokoule v oblasti Tichého oceánu, setkáte se zde s tzv. datovou hranicí, která byla již v roce 1845 ustanovena mezinárodní dohodou na 180. poledník. Právě 180. poledník se nachází na protilehlé straně Země nežli poledník nultý, který prochází Greenwichskou hvězdárnou v Londýně.

Změna data

Jestliže tuto datovou hranici překročíte, musíte si změnit datum. Jeden den si připočtěte při přechodu datové hranice od východu na západ; směrem od západu na východ si ovšem jeden den musíte odečíst.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *