Burkina Faso je malý vnitrozemský stát na západě Afriky. Cestovatelé sem cíleně zavítají málokdy, mnohem spíše tu jen projíždějí na cestě mezi Ghanou a Mali. Burkina Faso však má co nabídnout; od tradičních kmenových tanců a obřadů, před nedotčenou přírodu ve třech národních parcích až po nádhernou tradiční architekturu.

Republika Burkina Faso hraničí hned se šesti státy: Mali, Nigerem, Beninem, Togem, Ghanou a Pobřežím slonoviny. Hlavním městem je Ouagadougou, platí se tu CFA frankem. V celé zemi žije něco přes 15 000 000 obyvatel. Tahounem ekonomiky je pěstování bavlna – Burkina Faso je největším africkým producentem. Rozšířená je i těžba zlata a zinku.

Historie a geografie

Burkina Faso

Historické záznamy jsou na západě Afriky poměrně skoupé a nepřesné. Víme, že mezi 11.-14.století vznikly zhruba v místech dnešní rozlohy republiky tzv. mossijské státy, které společně dokázaly poměrně dlouho odolávat jakýmkoli vlivům zvenčí. Změnil to až drtivý útok Francie v 90 letech 19. století. Země téměř v současných hranicích byla známa jako provincie Horní Volta a tak to zůstalo až do roku 1960, kdy si Burkina Faso vydobyla nezávislost. Mimochodem název v překladu znamená republika Země spravedlivých.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Mírně zvlněná krajina s pískovcovým masivem na jihozápadě: tak by se dala ve stručnosti charakterizovat geografie. Nejvyšším vrcholem je Ténakourou (749 m. n. m.). Vodstvo zde zastupují tři řeky: Červená, Bílá a Černá Volta, přičemž pouze to poslední má trvalý charakter i v období sucha. Klima je tu rozděleno do dvou jasně ohraničených období. Období dešťů trvá čtyři měsíce a je intenzivnější na jihu země, po zbytek roku je počasí horké, suché a větrné.

Burkina Faso – cestovatelské cíle

Tiebelé

Malá vesnička postavená v tradičním architektonickém stylu. Domy z bláta a rostlinného materiálu jsou pestře pomalovány. Nechybí ani několik stánků se suvenýry.

Krokodýli v Bazoulé

Obřad krmení posvátných krokodýlů je jedinečným zážitkem.Ve vesnici Bazoulé jim (30 km od Ouagadougou) vesničané předhazují často ještě živé kozy a kuřata. Podívaná jen pro silné žaludky.

Obřad Moro-Naba

Každé páteční ráno se okolí chrámu Moro-Naba v hlavním městě Ouagadougou rozezní hlasitými údery bubnů, které okolo šesté hodiny ranní ohlašují tradiční započetí stejnojmenného obřadu. Nádherné tance v kmenových kostýmech jsou úchvatné. Fotografování je povoleno.

Kmenový trh Tuaregů

Kde jinde lze nakoupit autentické řemeslné výrobky než na pravidelně pořádaných trzích? Na jedny takové lze narazit každé úterý ve vesnici Gorom Gorom. Dva kmeny Tuaregů se zde scházejí a navzájem si vyměňují potřebné zboží. Turisté jsou tu ale také vítání.

Národní parky

Tři národní parky (Kabore Tembi, Arli a W) poskytují útočiště mnoha ohroženým druhům zvířat. Slony, antilopy, divoká prasata a opice lze s místním průvodcem často spatřit opravdu zblízka.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *