Jihomoravské město Břeclav založil český kníže Břetislav I., po němž také dostalo jméno. Dnes si Břeclav spojujeme především s mužskou věznicí, ale mnohem zajímavější jsou její pamětihodnosti v čele se zámkem a židovskou synagogou.

Břeclav najdeme v Jihomoravském kraji. Leží na řece Dyji asi 50 km od Brna, velmi blízko hranic se Slovenskem a Rakouskem. Jde o důležitý hraniční přechod a významnou mezinárodní železniční křižovatku. V současnosti ji nazývá svým domovem asi 25 000 obyvatel.

Historie a zajímavosti

Břeclavský zámek

Břeclav začala svou historii jako pohraniční hrad založený Břetislavem I.v 11 století. Brzy se stala velmi významným centrem Moravy. Mezi další významné historické postavy patřila královna Konstancie, které se v jejích zdech usídlila ve 13. století. O století později obsadili hrad husité. Městem se však Břeclav stala až v 15. století, kdy se do blízkosti hradu stáhli uprchlíci z blízké stejnojmenné obce. U hradu založili Novou Břeclav a původní lokalitu nazvali Starou Břeclaví.

Později město zvelebili Žerotínové a Lichtenštejnové, aby bylo nakonec téměř zničeno za osmanské a třicetileté války. Největším milníkem bylo ale zavedení železnice v roce 1839, která předznamenala rychlý průmyslový rozvoj města, který skončil až v 80. letech minulého století.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"
  • Dříve byla Břeclav okresním městem, dnes je pouze obcí s rozšířenou působností a pověřeným obecním úřadem.
  • Každoročně 5.července vyvěšuje Břeclav moravskou vlajku.
  • Mezi nejvýznamnější břeclavské rodáky patří Jožka Černý, Jan Skácel nebo Gabriela Dubská.

Břeclav – turistické cíle

Renesanční zámek

Stojí na místě původního přemyslovského hradu. V 19. století byl přestavěn do romantické podoby umělé zříceniny. V současnosti je uzavřený a jedná se o jeho rekonstrukci. Veřejnosti je přístupná pouze zámecká věž, kterou provozuje Městské muzeum a galerie Břeclav.

Farní kostel sv. Václava

Původní kostel z 18. století byl zcela zničen při náletu během druhé světové války. Na jeho místě můžete dnes obdivovat stejnojmennou stavbu v moderním stylu podle návrhu Ludvíka Kolka.

Synagoga

Jedna z velmi dobře zachovalých židovských památek na našem území. Stavba halového typu pochází z roku 1868. Později byla upravena do novorománského stylu s maurskými prvky ve výzdobě.

Kaple sv. Cyrila a Metoděje

Tuto skromnou stavbu najdeme v parku před nádražím. Jde o velmi pěkné romantické zákoutí na území Břeclavi.

Kaple Vzkříšení Páně

Tato stavba pochází z roku 1875. Stojí na místě bývalého hřbitova s Sovadinově ulici, který byl zrušen koncem roku 1888.

Kančí obora

Z další památkou musíme kousek dále. Kančí obora je vlastně starý lužní les s fragmenty bývalých ramen řeky Dyje. Ceněné jsou hlavně zachovalé luční enklávy a malé jezírko Bruksa, nacházející se v místě bývalé lovecké obory, podle které byla celá památka pojmenována.

Další články z rubriky

Štítky: , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *