Největší země Evropy, které nemá přístup k moři ale také zajímavá turistická destinace s velkým množstvím úžasných míst. Málo členité, přesto krásné – to je Bělorusko.

Bělorusko nebo také Běloruská republika je stát ve východní Evropě. Hranice sdílí s pěti státy: Ukrajinou, Litvou, Polskem, Lotyšskem a Ruskem. Hlavním městem je Minsk, platidlem běloruský rubl. Mezinárodní poznávací značky nese označení BY. Úředními jazyky jsou běloruština a ruština.

Geografické uspořádání

Mirský zámek - Bělorusko

Bělorusko je poměrně rovinatou krajinou, kterou jen občas zvlní menší oblasti vyvýšených kopečků. Nejvyšší horou Bělorusko (i když tento název je značně přehnaný) je Hara Dzjaržynskaja s výškou pouhých 346 m. n. m. Leží v komplexu Běloruských vrchů na západ od Minsku. Původně se jmenovala Svjatja Hara, ale v roce 1958 byl její název změněn na počest významného běloruského revolucionáře.

Významným krajinotvorným prvkem jsou jezera, kterých se na území rozprostírá více než 11 000. Zhruba 34 procent sátu pokrývají lesy, ten nejzachovalejší se nachází v Bělověžské rezervaci a byl zapsán i na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Podnebí Běloruska se řadí do mírného kontinentálního pásma ležícího na hranici mezi kontinentální a oceánskou zónou. Typické proto toto klima jsou teplé léta a chladné zimy jen s minimálním množstvím srážek. Běloruskem protékají tři významné vodní toky: Pripjať, Dněpr a Berezina. Rozvodí je rozděleno mezi Baltské a Černé moře.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Bělorusko – turistické cíle

Minsk

Metropole Běloruska je plná zajímavých cílů. Není divu, jde o jedno z nejstarších měst Evropy, které je zároveň významnou dopravní křižovatkou. Za shlédnutí určitě stojí náměstí Nezávislosti, které obklopují vládní budovy a kostel sv. Simona. Po národní básníkovi Janu Skupalovi je pojmenován nádherný městský park s bohatou sbírkou rostlin v přístupné botanické zahradě. Pokud chcete poznat původní tvář města, vydejte se do křivolakých uliček ve čtvrti Mašerava, vybudované v typickým stylu 17. století.

Katyň

Nedaleko od Minsku leží Katyň – památník zasvěcený obětem druhé světové války. Nejlépe je dostupná s organizovanými turistickými výpravami. Památník Hřbitov vesnici má být upomínkou na 185 běloruských měst a obcí, které padly za oběť ideologii největšího válečného konfliktu v dějinách lidstva.

Pevnost Brester

Pevnost ve vesničce Brest byla jedním z mála míst, kde se běloruští vojáci pokoušeli klást odpor vstupujícím ruským vojskům. Akce neměla dlouhého trvání, po válce však nebyla zapomenuta a z místa se stala obrovská pevnost – památník. Jde o zajímavé nahlédnutí do mnohdy pohnuté historie této země.

Mirský zámek

Nádherná čtvercová stavba s věžičkami v rozích. Původně z 15. století – tak vypadá Mirský zámek, jeden z nejfotografovanějších turistických cílů Běloruska. V 18. století byl díky napoleonským válkám opuštěn, ale už o století později byl znovu zrestaurován a získal svůj starý lesk. Jde o svého druhu unikátní stavbu, které díky několika proměnám zachycuje architektonický vývoj stavebních stylů od gotiky až po baroko. Především z tohoto důvodu je Mirský zámek zanesen do seznamů UNESCO.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *