Většina z nás zná tuto malou zemi jen jako místo, kde se vyrábí vynikající čokoláda. Belgie ale umí svým návštěvníkům nabídnout mnohem více. Stačí vědět, jaká místa při své návštěvě určitě nevynechat.

Belgie nebo také Belgické království je zřízením konstituční monarchie, ležící na západě Evropy. Své hranice sdílí s Francií, Německem, Lucemburskem a Nizozemskem. Hlavním městem je Brusel. Domluvíte se tu hned třemi oficiálními jazyky: nizozemštinou, francouzštinou a němčinou. Protože je Belgie členem Evropské unie, svou útratu můžete zaplatit Eurem. Kromě EU patří ještě do Severoatlantické aliance (NATO).

Historie a geografie

Belgie - Atomium

Počátky historie Belgie můžeme vysledovat k prvním keltským osadníkům, kteří byli v následujících staletích podrobeni vlivu Římské říše. Vžilo se pro ně pojmenování Belgové a od nich dostala Belgie svůj název. S dnešními obyvateli mají ale jen pramálo společného. Po pádu Franské říše Karla Velikého byla země dlouho rozdrobena do množství menších celků, které sjednotili až Španělé. V obou světových válkách byla Belgie neutrální a patřila spíše k zaostalejším zemím. To se ale postupně změnilo. V současné době sílí v zemi vlivy požadující rozdělení Belgie na dva státy.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Geograficky je Belgie velmi členitá. Pobřeží a střed země je spíše nížinný s úrodnými oblastmi a množstvím vodních toků, jihovýchod pak patří hornatým Ardennám s množstvím lesů. Právě zde nalezneme i nejvyšší bod Belgie, horu Signal de Botrange (694 m.n.m.). Klima je zde mírné, spadající do rodiny mírného podnebného pásu. Problémy má Belgie hlavně s ekologií vzhledem k velmi vysoké hustotě zalidnění. Podle nedávných studií patří kupříkladu kvalita vody v Belgii mezi nejhorší v Evropě.

Belgie – turistické cíle

Metropole Brusel

Hlavní město Belgie je nám asi nejlépe známé jako sídlo celé řady evropských institucí. Jako další asociace pak ihned následuje slavný čůrající chlapeček , který dokonce mění oblečení podle významných svátků a událostí. Za návštěvu stojí také bruselské náměstí Grand-Place s nádhernou budovou historické radnice v gotickém stylu z 15. století, zapsanou v seznamech UNESCO. A vynechat nesmíte ani královský palác, i když dovnitř se bohužel nepodíváte. Do diáře si také zapište Atomium a expozici Mini Europe, na které můžete spatřit i pražský orloj.

Příbřežní město Gent

Jestliže se vydáte autem do tohoto půvabného koutu Belgie, budete se brzy cítit jako doma. Cesta sem je totiž značená tak chaoticky, že se určitě nejméně jednou ztratíte. Vaše vytrvalost ale bude odměněna pohledem na jedinečnou architekturu hradu Graventeseen, kostela sv. Mikuláše a nezapomenutelnou procházkou po nábřeží.

Lovaň

Chcete-li na vlastní oči spatřit nejkrásnější radnici v Evropě, vydejte se do Lovaně. Lákadlem je i pivovar značky Stella Artois, které je u nás stále oblíbenější.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *