I když se Bangladéš rozkládá na známém historickém území Bengálska, je to s památkami k navštívení velmi bídné. Léta občanské války se na nich podepsala. Přesto jde o velmi zajímavé místo k výletu.

Bangladéš nebo také Bangladéšská lidová republika leží v regionu jižní Asie. Název je upraveným tvarem britské kolonie Bengálsko, která zde byla dřív. Sousedí s Indií a Myanmarem (dříve Barma). Hlavní město nese název Dháka, platí se zde bangladéšskou takou. Řadí se mezi chudé rozvojové země s převažujícím islámským náboženstvím. Oficiálním jazykem je i přes dlouhou koloniální historii (nebo možná právě kvůli ní) pouze bengálština.

Historie a geografie

Bangladéš - mangrovy Sunderbands

Britové si v 18. stoeltí nevybrali Bengálsko za svou kolonii náhodou. Už od 2. století př.n.l. bylo Bengálsko součástí mocné Maurjovské říše, později patřilo k Indii. V polovině 13. století začala expanze islámu, díky kterému dnes tvoří 85% obyvatel muslimové. Rok 1760 znamenal počátek britské nadvlády, i když moc naoko stále drželi v rukou hinduističtí králové. Napětí mezi hinduisty a muslimy se během britské okupace zvyšovalo. Proto bylo v roce 1905 území rozděleno na dvě části podle převládajícího náboženství. Po masových protestech se však po 10 letech opět spojilo do jednoho celku. Zemi pak zachvátila občanská válka, jejímž výsledkem bylo vyhlášení samostatného státu Bangladéš (1971). Není bez zajímavosti, že v převážně muslimské zemi stojí v čele dvou hlavních politických stran ženy.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Území Bangladéše je převážně rovinaté, výjimku tvoří pouze Čittágonské hory na severovýchodě (nejvyšším vrcholem je Mowdok Mual 1052 m. n. m.). Půda je tu velmi úrodná, protože země leží v deltě dvou řek: Gangy a Brahmaputry. Jejich vody s sebou přinášejí úrodné bahno i ničivé záplavy. V zemi se také často objevují kromě pravidelných monzunových dešťů i ničivé cyklóny. Zemědělství zde ale není příliš efektivní, mimo jiné i díky nízké gramotnosti obyvatel, takže země je už několik let odkázána na vydatnou mezinárodní potravinovou pomoc.

Bangladéš – turistické cíle

Mangrovové pralesy Sunderbands

Významná památka, zařazená i na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, patří mezi poměrně dobře udržované turistické cíle. Zvláště oblast Karamdžal je známá pečlivě udržovanými chodníky a botanickými cedulkami v divokém porostu, psanými v bengálštině a angličtině.

Budhistický klášter v Paharbur

Jde vlastně spíše o ruiny kdysi velkolepé stavby, ale při jejich návštěvě určitě zklamání nezažijete. Pozůstatky obvodových zdí a základů místností leží u vesničky Džaipurhat a jsou volně přístupné. Nejpůsobivější je jistě ruina kdysi třímetrové centrální pagody, v jejichž rozpadajících se zdech může pozorný návštěvník ještě zahlédnout cihličky s uměleckých vyobrazením slonů, ptáků nebo hadů.

Cihlové mešity v Bagerhatu

Čtveřice mešit z neobvyklého materiálu (na území Bangladéše je kámen nedostatkovou surovinou) zaujme návštěvníky svou architekturou. Mešita Shait Gumbad je za menší poplatek přístupná i pro nemuslimy. Nejfotogeničtější je zajímavě řešená mešita Čunakola, které stojí uprostřed lánů půvabných rýžových polích a tvoří s nimi nádherný kontrast.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *