Azorské ostrovy jsou portugalským souostrovím, které je omýváno vlnami Atlantského oceánu. Toto souostroví se nalézá zhruba 1500 od portugalského Lisabonu a zhruba 3900 kilometrů od východního pobřeží Severní Ameriky.

Azory jsou tvořeny celkem devíti ostrovy sopečného původu.

Vyhlášená turistická oblast

Azorské ostrovy, které mají kolem 250 tisíc stálých obyvatel, jsou vyhlášenou turistickou oblastí. Na tomto souostroví tráví dovolenou i čeští turisté, kteří se do této oblasti dostávají zpravidla letecky z pražského nebo vídeňského letiště. Na Azorské ostrovy lze samozřejmě přicestovat i lodí.

Devět ostrovů

Azorské souostroví, které je autonomním regionem Portugalska, tvoří celkem devět ostrovů. Jedná se o ostrovy Sao Miguel, Pico, Terceira, Sao Horte, Faial, Flores, Santa Maria, Craciosa a Dorvi. Tyto ostrovy, které jsou součástí Středoatlantského hřbetu, jsou sopečného původu.

Dvě litosférické desky

Co je zajímavé – Azorské ostrovy leží zčásti na euroasijské a zčásti na severoamerické litosférické desce. V důsledku toho, že se nacházejí na styku těchto dvou litosférických desek, dochází v této oblasti k častějšímu zemětřesení.

Jezera sopečného původu

Na Azorských ostrovech je rovněž častý výskyt termálních pramenů, které vyvěrají na zemský povrch. Kromě toho se zde setkáte i s velkým množstvím jezer, jež jsou sopečného původu.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Nejvyšší hora Portugalska

Nejvyšším vrcholem Azorských ostrovů je stratovulkán Ponta do Pico (2351 m. n. m.), který je zároveň nejvyšší horou Portugalska i Středoatlantského hřbetu, v němž Azory leží. K poslední erupci této sopky došlo v roce 1720.

Sao Miguel: Největší ostrov

Největším ostrovem Azorských ostrovů je Sao Miguel, kde se nachází jak hlavní město azorského souostroví Ponta Delgada, tak mezinárodní letiště. Na tomto ostrově najdete přírodní památku Caldeira Velha, jež se vyznačuje rozmanitou faunou a flórou a především termálními prameny. Tyto termální prameny mají vysoký obsah železa, proto jsou zabarveny do oranžova.

Ohnivé jezero

Největší ostrov Azorský ostrovů Sao Miguel se může pochlubit také Ohnivým jezerem (Latia de Fogo) s průzračně modrou vodou. Ke koupání v tomto jezeře vybízí i malebná písečná pláž.

Angra do Heroismo

Na třetím největším ostrově Azorského souostroví Terceira leží historické město Angra do Heroismo, jež bylo v roce 1983 díky své kráse zařazeno do Seznamu světového a kulturního dědictví UNESCO. Toto dvacetitisícové město, jehož kořeny sahají do šestnáctého století, bylo v minulosti důležitou křižovatkou lodních tras.

Ničivé zemětřesení

V roce 1980 ostrov Terceira spolu s městem Angra do Heroismo zasáhlo ničivé zemětřesení. Tato ničivá katastrofa ovšem na druhou stranu přispěla ke zviditelnění a znovuobjevení města Angra do Heroismo, a právě i díky tomu bylo toto město zapsáno do zmíněného seznamu UNESCO.

Další články z rubriky

Štítky: , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *