Antverpy nebo také Antwerpen patří k nejkrásnějším belgickým městům. Vysloužily si hned dvě přezdívky: Rubensovo město (podlé vlámského malíře Petera Rubense) a „Jeruzalém západu,“ kvůli početné komunitě židů, kteří se za jeho hradbami usídlili v 16. století.

Antverpy se svými 513 000 obyvateli (sčítání proběhlo v lednu 2015) patří k největším evropským přístavům. Jsou také zároveň druhým největším městem Belgie. Patří do regionu Vlámsko a patří do jazykové skupiny tzv. Vlámského společenství. Téměř celé Antverpy leží na pravém břehu řeky Šeldy, která přináší do města žádanou vlhkost a svěží vzduch.

Antverpy – historie města

Původně byly Antverpy vybudovány jako vojenské město, ale později etapovité rozšiřování města ukusovalo stále více starodávných hradeb, až byly téměř celé kompletně nahrazeny širokými bulváry a parky. Na území města zůstalo zachováno jen několik menších tvrzí a pevností jako připomínka slavných časů.

Za druhé světové války byly Antverpy několikrát cílem obávaných německých raket V-2, které způsobily na budovách rozsáhlé poškození. Důležité části přístavu však nikdy nezasáhly. Největší slávu si pak město užilo v roce 1920, kdy se stalo pořadatelem světových olympijských her.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Dnes jsou Antverpy proslavené především jako centrum diamantového průmyslu s množstvím obchodů a zlatnictví se šperky té nejlepší kvality. Od devadesátých let minulého století je pak město uznáváno i jako jedna z předních ikon designu a módy.

Antverpy – turistické cíl

Zoologická zahrada Antverpy

ZOO v Antverpách patří k těm nejstarším v Evropě. Přímo v centrum města si můžete prohlédnout přes 4 000 druhů zvířat ve zrekonstruovaném a upraveném areálu. Vstupné je velmi příznivé – zhruba 6 Euro na osobu.

Grote Markt

Náměstí Grote Markt je často srovnáván se slavným náměstím v Bruselu. I když se mu co do velikosti nemůže zdaleka vyrovnat, v památkách si s ním skutečně nezadá. Asi nejslavnější je velkolepá městská radnice, z jejíž věže je nádherné vidět jedinečné panorama Antverp. Zajímavé je také množství historických (nejčastěji secesních domů) a socha Brabo, tyčící se uprostřed náměstí.

Katedrála Panny Marie

Pokud máte v oblibě dílo vlámského malíře Petera Rubense, určitě nesmíte vynechat návštěvu Antverpské katedrály Panny Marie. Právě zde se totiž nachází rozsáhlá sbírka jeho obrazů. Samotná katedrála je postavena v úchvatném gotickém slohu, který ji proslavil po celé Belgii i Nizozemí. Větší tady totiž nenajdete. Její velikost částečně umenšuje pouze fakt, že se může pyšnit jen jednou věží, ta druhá nebyla nikdy dostavěna.

Groenplaats

Náměstí Groenplaats je proslavené hlavně kavárnami s vynikající kávou a skvělými domácími zákusky. Na své si přijdou i turisté milující klasická belgická piva. Dominuje mu bronzová socha z dílny již zmíněného malíře Petera Rubense.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *