Země věčného sněhu a ledu, nejchladnější kontinent ale také jediné místo bez hraničních kontrol na světě. Taková je Antarktida, kterou mohou všichni milovníci nevšední turistiky nyní poznat zblízka to díky vyhlídkovým letům i plavbám komfortně vybavených lodí. Vstup na ledovce je povolen a každý rok vyhledá tento jedinečný zážitek přes 50 000 turistů.

Antarktida je čtvrtým největším kontinentem Země (13 829 430 km² včetně ostrovů a šelfových ledovců), , rozprostírající se okolo jižního pólu. Její název přeložený z latiny znamená doslova „naproti Arktidě“ čili naproti severu. Skutečné rozměry Antarktidy nebyly dlouho známé, protože pevnina je trvale ukrytá pod ledem, až moderní satelitní snímkování a měření odhalilo její skutečnou velikost.

Antarktida

Na Antarktidu si podle Antarktického smluvního systému nesmí činit nárok žádný stát (což ale nebrání 12 zemím v tom, aby toto ustanovení soudně napadaly) nesmí se zde těžit žádné suroviny (minimálně do roku 2048) a také tu trvale nebydlí žádní lidé. Jediné obyvatele najdeme v sezónních výzkumných základnách.

Věděli jste, že: protože Antarktida leží přesně na pólu, kde se sbíhají všechny poledníky, nemá žádný nejvýchodnější ani nejzápadnější bod?

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Nejbližším sousedem Antarktidy je Jižní Amerika, odděluje je do sebe pouze 1 000 km široký Drakeův průliv.

Z historie Antarktidy

Ještě před 14 miliony let pokrývaly dnes věčně promrzlou půdu vitální převážně jehličnaté lesy, ve kterých se dařilo mnoha druhům živočichů. V moderní historii jako první překročili hranice severního polárního kruhu pravděpodobně Maorové a o staletí tak předběhli anglického mořeplavce Jamese Cooka, jenž na ledovém návrší obklopujícím Antarktidu přistál se svou lodí v roce 1773.

Na počátku 20. století se mezi dobrodruhy a objeviteli rozhořel velký shon o to, kdo jako první dosáhne jižního pólu, který patřil k posledním neprozkoumaným místům na Zemi. Výpravy Roberta Falcona Scotta a Ernesta Shackletona ale nakonec díky lepší připravenosti a výbavě předstihl norský polárník Roald Amundsen (1911), kterého dnes právem nazýváme objevitelem jižního pólu.

Turistické cíle Antarktidy

Na památky v pravém slova smyslu zde nenarazíte. Nicméně Antarktida láká všechny snílky a dobrodruhy svými obrovskými ledovci, jedinečnými přírodními sceneriemi v čele s rozeklanými horami a zajímavými živočichy, hlavně tučňáky a tuleni.

Nejvyšší horou je Mt. Vilson (4 892 m.n.m.), vrcholky některých ledovců pak bez problémů pokořují hranici 3 500 metrů nad mořem. Na cestu do Antarktidy je potřeba pouze platný cestovní pas. Chcete-li vstoupit na území v okolí některé základny, informujte se u příslušného státu na nutnost pořízení víza. Obvykle ale není potřeba. Nezapomeňte si pořídit také místní měnu. Slouží sice jen pro sběratelské účely, ale bez tohoto suvenýru zkrátka odjet nemůžete.

 

Další články z rubriky

Štítky: , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *