Angola je zemí pouštních pralesů, dlouhého atlantického pobřeží a hlavně zachovalým skanzenem původní portugalské koloniální architektury. I když patří k chudším zemích třetího světa, disponuje bohatými zdroji přírodního bohatství, které se místní obyvatelé teprve učí plně využívat.

Stát Angola (Angolská republika) leží na jihozápadě Afriky. Hlavním městem a oblíbeným turistickým cílem je Luanda, platidlem pak kwanza. Úředním jazykem je portugalština jako pozůstatek koloniální éry. Společný jazyk sjednotil jinak velmi etnicky roztříštěné obyvatele.

Angola - Národní park da Kissama

Historie a geografie

Život plynul pro místní lovce a sběrače celkem klidně, dokud se v roce 1483 neobjevily u pobřeží portugalské lodě. Místní náčelník (král) Nzinga a Nkuwu hbitě využil příležitosti, odeslal po jedné z lodí poselstvo do Lisabonu a poměrně rychle se také rozhodl konvertovat ke křesťanství. Prvních zhruba sto let se Portugalci soustředili jen na osídlování pobřeží a s místním obyvatelstvem zacházeli poměrně vlídně. Situace se změnila, když se v roce 1576 rozhodli dobýt i vnitrozemí. Za několik let se území dnešní Angoly stalo hlavním zdrojem černých otroků pro brazilské bavlníkové plantáže. To se dělo až do 19. století. Situace v zemi se poté začala vyostřovat a Angola se jako suverénní stát osamostatnila v roce 1975.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Během následujících let musela zemi většina Portugalců opustit. Vleklá občanská válka ovšem srazila angolskou ekonomiku na kolena a dnes se jen velmi pomalu vrací zpět.

Převážnou část území Angoly tvoří vnitrozemská plošina o výšce zhruba 1500 m.n.m. Zhruba uprostřed země se zdvíhá další plošina s nejvyšším bodem krajiny Morro Môco (2620 m.n.m.). Podnebí v Angole je tropické, s pobřežím ochlazovaným rychlým Benguelským proudem. S řek je nejznámější Okawanga se svou deltou kypící rozmanitým životem (která se ovšem nachází v Botsvaně). Původní přírodní podmínky se snaží zachovat několik národních parků, obvykle zcela přístupných turistům.

Angola – turistické cíle

Luanda

Metropole Angolské republiky láká turisty především na všudypřítomnou a poměrně dobře zachovalou koloniální architekturu. Mezi nejnavštěvovanější památky patří portugalská pevnost Saint Miguel s Muzeem ozbrojených sil, Muzeum otroctví a poloostrov Mussulo se třemi ostrůvky. Blízké ústí řeky Kwanza nabízí místo k romantickým piknikům a procházkám. Mezi místní speciality patří především nejrůznější pokrmy z ryb a mořských plodů.

Národní park da Kissama

Nejznámější národní park Angoly. Během občanské války byla místní populace zvířat téměř zničena, ale dnes je tomuto místu věnována o to větší ochrana. Mezi zajímavá zvířata zde patří divocí buvoli, sloni a želvy obrovské.

Tazua Falls

Tazua Falls (vodopády Tazua) leží na řece Kuango. Jsou 104 metrů vysoké a obklopené hustými lesy, takže nabízejí úžasné scenérie. Blízké městečko Tazu navíc poskytuje potřebné zázemí všem odvážným cestovatelům. Místní průvodci se opravdu vyznají a ubytování lze sehnat i na vrcholu sezóny.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *