I když tento největší africký stát pokrývá z velké většiny poušť, stále může odvážným turistům nabídnout mnoho zajímavého. Většina památek je úzce spjata s islámskou historií Alžírska, přesto tu bují i sexuální turistika. A to hlavně pro ženy.

Alžírsko nebo také Alžírská demokratická republika leží na severu Afriky podél 998 km dlouhého úseku pobřeží Středozemního moře. Hlavním městem je Alžír, platidlem pak alžírský dinár. Úředním jazykem je arabština a oficiálním náboženstvím islám, což s sebou přináší například zákaz dovozu alkoholických nápojů.

Alžírsko

Historie a geografie

Už v 11. století před Kristem sídlila na pobřeží dnešního Alžírska velká kolonie Féničanů. O tisíc let později ovládli místní obyvatelé (mezitím hojně promíchané z příchozími Berbery) císaři z Římské říše a vládu si udrželi dalších 5. století. V roce 1529 získala vládu nad Alžírskem Osmanská říše a konečně v 19. století se území stalo kolonií Francie. Definitivně se Alžírsko osamostatnilo až v roce 1962. při této příležitosti vyhnali představitelé nově vzniklé vlády ze země všechny obyvatele bílé pleti.

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Geograficky je Alžírsko poměrně jednotvárné. Zhruba 75% země zabírá poušť Sahara a na 80% se nenachází žádná zeleň. Veškeré rostlinstvo je soustředěno do oáz , výjimku tvoří jen souvisle zalesněná oblast Kabylie východně od hlavního města. Nejvyšším vrcholem je hora Tahat (2 908 m. n. m.) v saharském pohoří Ahaggar. Mezi další významné krajinné prvky se řadí pohoří Velký a Malý Atlas spolu s horským masivem Tassili. Klima na většině území je středomořské s typicky pouštním střídáním denních a nočních teplot.

Alžírsko – turistické zajímavosti

Alžír – Paříž Afriky

Tento honosný přídomek nedostala metropole Alžírska náhodou. Široké bulváry a zdobené fasády domů z dob francouzské kolonizace se unikátním způsobem mísí s typicky křivolakými arabskými uličkami s řadou malých krámků a hospůdek. Domy táhnoucí se směrem k pobřeží mají bílé fasády a jsou oblíbeným místem všech amatérských fotografů. Blízko leží i půvabná pláž Sidi Fredj s jemným pískem a vyhřátou vodou.

Constantine

Metropole východního Alžírska je zajímavá především strží, která odděluje obě její poloviny. Přes unikátní přírodní útvar se klene několik mostů, ze kterých se nabízí úchvatný výhled do okolní krajiny.

Djémila

Horská vesnička byla zapsána na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO. Nachází se zde unikátní pozůstatky dávného římského města Cuicul, ve kterých lze dodnes rozeznat například baziliku, chrámy ale i městské lázně. Kulturní zážitek lze spojit se zábavou díky návštěvě blízkého města Sétif. Nenápadné městečko láká návštěvníky do malé ale útulné zoo a velkého parku s umělým jezerem a fontánami.

Annaba

Annaba je centrem všech milovníků dobrého jídla. Pouliční stánky i hotely nabízejí autentickou alžírskou kuchyni s její pálivostí i přehnanou sladkostí. Místní kebab je vyhlášený. Při konzumaci skvělých jídel můžete obdivovat místní islámskou a koloniální architekturu spolu s rozvalinami římské královské rezidence Hippo Regius.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *