Adana je páté největší město Turecka s množstvím zajímavých historických památek. Návštěvníky je vyhledáváno předem pro svou unikátní islámskou kulturu a proslulý adanský kebab. Turistů tu ale příliš nenajdete, k nejbližší mořské pláži je  to totiž přes 100 kilometrů daleko.

V minulosti procházela Adanou důležitá obchodní stezka vedoucí ze starověké Sýrie. V té době bylo postaveno mnoho z dnes obdivovaných městských památek a Adana je dodnes významných centrem obchodu a řemesel. Malebnému okolí dominuje velká vodní nádrž Seyhan Baraji s průzračně čistou vodou vybízející ke koupání. Hustá síť veřejné dopravy umožňuje pohodlnou dopravu i do blízkých zajímavých lokalit.

Turecko - Adana

Nejkrásnější památky města

Dovolená ve městě Adana je určená především pro milovníky poznávacích zájezdů a nadšence pro historii. Procházka přes řeku Seyhan po mostě Tasköprü  z první století jistě patří mezi nezapomenutelné zážitky. I když se z původních 21 oblouků císaře Hadriána dochovalo do dnešní doby pouhých 14.

Dominanta města mešita Sabanci Merkez Camii je mnohem mladší (byla dokončena teprve v roce 1998). Se svými šesti minarety je největší v celém Turecku a třetí největší na světě. Pro turisty je přístupná každý den kromě doby modliteb. Při vstupu jsou vyžadována zakrytá ramena a šortky alespoň po kolena, u žen pak někdy i zakrytí hlavy. Velký šátek pestrých vzorů lze zakoupit na blízkém tržišti.

Na tržištích v Adaně lze kromě obvyklé sortimentu koření, koberců a suvenýrů doporučit i návštěvu stánků kovotepců, kterými je proslulá (nejvíce jich najdete v historické čtvrti). Prodavači občerstvení zase rádi nabídnou typický adanský kebab, který nikde jinde neochutnáte. K osvěžení se velmi dobře hodí známé nápoje salgam (z mrkvové a tuřínové šťávy) a aslam (z lékořice).

Pro plánování výletů či dovolené je třeba nějaká inspirace, hodí se katalogy cestovek nebo můžete využít internetové stránky ZDE"

Po návštěvě tržiště lze pokračovat prohlídkou několika muzeí, mimo jiné např. Muzea archeologie nebo Národopisného muzea se stálou expozicí ručních a střelných zbraní, měděného nádobí a historie tkaní koberců a textilií s nádhernými exponáty.

Pláže bez moře

Nádrž Seyhan Baraji zásobuje město i blízké okolí pitnou vodou. Možná proto ji místní obyvatelé používají především k rybaření. Koupání ale zakázáno není. Místní písečno-hlinité pláže zejí většinou prázdnotou a to i přesto, že v sezóně mají vody nádrže příjemných 26 °C. Některé návštěvníky odrazují pichlavé křoviny rostoucí po obvodu nádrže, ale s malou pomocí místních lze snadno a rychle nalézt prošlapané chodníčky vedoucí až k vodě.

Mentalita místních obyvatel je stále poněkud konzervativní. Ženy by proto měly nechat miniaturní bikiny raději doma a na opalování „nahoře bez“ také zapomenout. Koneckonců i po městě by se žena neměla pohybovat samotná, ale raději s mužským doprovodem. Odepřeno jí bude i posezení na posledních sedadlech autobusu, která jsou vyhrazena výhradně pro muže.

Ubytování v Adaně

Kapacita hotelů je po celý rok více než postačují – výjimkou je červen, kdy se v Adaně koná mezinárodní filmový festival (u nás známější hlavně pod anglickým názvem The Golden Boll). V tuto dobu je nutné ubytování s předstihem zarezervovat. Vybírat můžete z tří až pětihvězdičkových hotelů s nejrůznějším zaměřením (wellness, sportovní areály apod.). Možné je ubytování v malých hotýlcích nebo dokonce v domácnostech některých méně konzervativních obyvatel. Na takové ubytování je ale někdy třeba se složitě doptat.

Počasí v Adaně

Turistická sezóna v Adaně začíná v květnu a končí na přelomu září a října. V květnu se denní teploty pohybují okolo 22°C, čas od času se mohou vyskytnout i menší srážky. Měsíce červen, červenec a srpen jsou o poznání teplejší (stupnice na teploměru stoupá až ke 40 °C). V září a říjnu teploty opět klesají ke 22°C.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *